Çok merkezli Fe+2 iyonu içeren komplekslerde manyetik etkileşmelerin teorik incelenmesi
Theoretical investigation of magnetic properties of polynuclear Fe+2 complexes
- Tez No: 318764
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezde Fe2+ bileşiklerinin manyetik etkileşmeleri teorik olarak incelenmiştir. Çok merkezli Fe2+ kompleksleri bilgisayarda modellenmiş, yoğunluk fonksiyoneli teorisi kullanılarak çok merkezli Fe2+ komplekslerinin yapısal parametreleri ve değiştokuş etkileşimleri araştırılmıştır.Farklı fonksiyonel ve baz setlerinin manyetik etkileşimleri hesaplamada ne kadar başarılı oldukları test edilmiş, açı, uzaklık, ligand çevresi gibi parametrelerinin manyetik etkileşmelere olan etkisi araştırılmıştır.Deneysel manyetizasyon eğrilerinde görülen davranışlar teorik olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Spin durumu geçişleri, spin-orbit etkileşmesi, sıfır alan yarılması gibi faktörlerin manyetik davranışa etkisi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis magnetic interactions of Fe2+ complexes theoretically investigated Polynuclear Fe2+ complexes computationally modeled and with Density Functional Theory structural parameters and exchange couplings of polynuclear Fe2+ complexes are examined.Different basis sets and functionals are employed in DFT calculations and their efficiency has been tested. Effect of parameters like angle, distance, coordination ligands to the magnetic properties evaluated.Magnetic behaviors observed in experimental magnetization curves researched theoretically. Effects of spin-orbit coupling, spin crossover, zero field splitting to magnetic behavior has been discussed.