Supramoleküler ağ yapılı polimerlerin hazırlanması, karakterizasyonu ve uygulama alanlarının belirlenmesi
Preparation of supramolecular polymers with network structure,characterization and defining application areas
- Tez No: 318776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KÖYTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tezde özellikle terpiridin metal komplekslerinin bağlayıcı olarak kullanıldığı organik-inorganik hibrit polimerik yapıda birer kordinasyon bileşiği olan lineer ve ağ yapılı metalosupramoleküler polimerler hazırlanmıştır. Hazırlanan supramoleküler polimerlerde iki temel yapı bulunmaktadır. Bunlar: inorganik yapıyı oluşturan farklı gruplar ve organik yapıyı oluşturan terpiridin bağlayıcı üniteleridir. Bu supramoleküler polimerler, yapılarında bulundurdukları metal (Co, Cu veya Sn ) ve merkez atomlarına göre farklı özellikler içermektedirler. Ayrıca çalışmada hazırlanan bu supramoleküler polimerler kendiliğinden düzenlenme özellikleri sayesinde farklı uygulamalar için kullanılabilir. Hazırlanan polimerlerin elektrokimyasal ve kimyasal etkiler karşısındaki davranışları incelenmiş ve uyarı cevap özellikleri araştırılmıştır. Bu sayede belirlenmiş bir uyarı cevap özelliği ile hazırlanan supramoleküler polimerlerin öncelikle fotokromik alanı olmak üzere pek çok uygulama alanının önerilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis specially metal complexes of terpyridine is used to bind with organic-inorganic hybrid polymer and synthesize linear and network metalosupramolecular polymers. It is two main structure in this supramolecular polymers. These are different groups which create inorganic structure and terpyridine binding units which create organic structure. This supramolecular polymers includes different properties with metals as Co,Cu or Sn and central atoms. Also this supramolecular polymers which prepare in this thesis with their self assembly property have gained new properties. Under electrochemical and chemical effect, behaviour of this polymers has been investigate and stimuli-responsive properties has been researched. So that firstly photochromic application and then many application of prepared polymers with a designated stimuli-responsive property has been aimed to offered.