Malatya ilinde bir binada toprak kaynaklı ısı pompası uygulamasının merkezi klima ve doğalgazlı sistemlerle karşılaştırılması
Comparison of application of ground source heat pump with central air conditioning and natural gas systems in a building in Malatya
- Tez No: 318780
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT CANBAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada; toprak kaynaklı ısı pompası, Malatya ilinde bir binada merkezi klima ve doğalgazlı sistemlerle karşılaştırılmıştır.Bu karşılaştırmada, sadece ısıtma yapabilen doğalgazlı sistemlere soğutma yapabilmeleri için soğutma grubu sistemi uygulanmıştır. Toprak kaynaklı ısı pompasında ve doğalgazlı sistemde ısıtma ve soğutma, yerden ısıtma ve soğutma ile; merkezi klima sisteminde ise hava kanalları ile yapılması planlanmıştır. Tüm sistemlerin ilk yatırım maliyetleri ve yıllık enerji sarfiyatları hesaplanmış, elde edilen değerler üzerinden para geri ödeme süreleri bulunmuştur.Elde edilen para geri ödeme süreleri ile ısıtma ve soğutmanın birlikte uygulanması göz önüne alındığında, toprak kaynaklı ısı pompasının diğer sistemlerden daha avantajlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, ground source heat pump has been compared with central air conditioning and natural gas systems in a building in Malatya.In this comparing, chiller system has been applied to give cooling feature natural gas systems which have only heating feature. It has been planned ground source heat pump and natural gas for heating and cooling system with under floor heating and cooling; central air conditioning system with air ducts. Initial investment costs and annual energy consumption of all systems have been calculated and duration of repayment of the money has been found over the values obtained.It has been concluded that the ground source heat pump is more advantageous than the other systems when considering the implementation of heating and cooling together and the periods of repayment of money.