Türkiye özgülünde toplumsal bilinç biçimleri ve yansımaları
Forms of social consciousness and their reflections in the context of Turkey
  1. Tez No: 358322
  2. Yazar: NECMETTİN EROL GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMED BARAN DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Toplumsallaşmanın ilk önemli sonuçlarından biri de insanın, toplumsal varlık olması ile birlikte toplumsal bilincinin oluşumudur. Bireyin toplumsal üretim ilişkileri içinde emek etkinliklerinin sonuçlarından biri olan yüksek bilinç düzeyi, her türlü yabancılaşmalarını aşarak oluşturduğu toplumsal üstyapı kurumlarının da başlangıcı olmuştur. Bütün toplumsal sistemlerde görülen benzer toplumsal oluşumlar, kamu yönetişimi ile toplumsal bilimlerin araştırma alanlarından biri olmaya adaydır. Canlıların tarihsel süreci içinde insanın evrimi ile toplumsal varlık olmanın bilincine erişen birey, kendinin bilincinde ve kendi yararına olarak toplumsal bilinç biçimlerini de geliştirmiştir. Türkiye özgül koşullarında ise toplumsal bilinç biçimlerini ayrıntılarıyla anlatan ve topluma yeterince açıklayan özgün bir çalışma olmadığı saptanmıştır. Somut koşulların analizinde bulgulanan ve nesnel gerçekliğin yansımalarından biri olarak algılanmış olan bu durum, bilimsel bir araştırmanın tanıtları ile toplumsal bilince yansıtılmak istenmiştir. Ulusal ya da uluslararası çapta, buna benzer araştırmalara; geçmiş yıllardan günümüze değin neden gerek duyulmadığı, bu gözleme bağlı ve anlamlı bir sorudur. Araştırma sorusuna yanıt arama çalışmaları ise bu konu ile ilgili bilimsel tartışmalara stratejik/yöneylemsel açıdan nitelik getirecektir. Tez çalışmasının, bu konuda toplumsal bilinci uyaran sinerjisi/görevdeşliği ile toplumların gelişim yasalarını araştıran ve inceleyen Toplumsal Bilimler içinde; ?Toplumsal Bilinç Biçimleri? adı altında yeni bir çalışma alanı daha açılma olasılığı, bu çalışmanın bilimsel bir öngörüsüdür.
Özet (Çeviri)
One of the most important consequences of human socialization is the formation of social consciousness. Resulting from individual?s involvement in various relations of production, increased level of consciousness has set a starting point for the formation of social superstructure institutions by surpassing all kinds of alienation. All social systems, to an extent, contain similar social institutions that tend to become one of the most promising research areas of public governance and social sciences. The individual who has gained an awareness of being a social entity in the process of evolution that took place along the history of human, has consciously developed various forms of social consciousness for their own benefit. It has been observed, however, that, there is a lack of authentic and explanatory studies exploring such specific forms of social consciousness in Turkey. Therefore, this study arose out of a need for a response to this lack which was determined as a result of the analysis of real life conditions and perceived as a reflection of objective reality. Why such ex-plorations have not been undertaken in the previous years both nationally and inter-nationally is a question that should be taken into consideration. The attempts for answering the research question of this study will add up a strategic quality to scien-tific controversy going on in the field. It is also among the presumptions of the cur-rent thesis study that, a new research area investigating,“forms of social conscious-ness”could be opened in the field of Social Sciences which is concerned with inves-tigating the societies? laws of development.