Patient privacy and consent management in e-health
E-sağlıkta hasta gizliliği ve Onam yönetimi
  1. Tez No: 318884
  2. Yazar: ERDEM ALPAY
  3. Danışmanlar: PROF. ASUMAN DOĞAÇ, PROF. İSMAİL HAKKI TOROSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hastaların sağlık kayıtları ya ulusal çapta yönetilen elektronik sağlık kaydı depolarında, ya da hastanelerin yerel sistemlerinde muhafaza edilmektedir. Ancak bu veriler, verilerin nerede veya kim tarafından muhafaza edildiğinden bağımsız olarak hastaya aittir. Hastaların, bilgilerine erişmek veya güncellemek isteyen kişilere izin verme veya engelleme hakları bulunmalıdır. Bu noktada Onam kavramı devreye girmektedir. Onam istek ve irade ile verilen kabul veya onay anlamına gelmektedir. Hastaların kendi bilgilerini paylaşma hakkındaki kararları onam dokümanlarında saklanmaktadır.Bu onam dokümanları farklı formatlarda saklanabilir. eXtensible Access Control Markup Language (XACML) bu amaç için Poliçe Dili'ni tanımlamıştır. Ayrıca XACML tarafından verilere erişim için talep göndermek ve bu taleplere cevap göndermek için Talep/Cevap Dili adında bir dil daha tanımlanmıştır. Her ne kadar XACML onam dokümanlarını saklamak için en uygun standard olsa da pratik sistemlerde bazı zayıf noktaları ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın ilk aşamasında XACML tabanlı yeni bir model dizayn edilmiştir. Bu model XACML'e veya XACML bu modele kolaylıkla çevrilebilmektedir. Daha sonra bu modeli kullanan bir Onam Yönetim aracı tasarlanmıştır. Bu araç Temel Onam Editörü ve Onam Yöneticisi olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Temel Onam Editörü onam dokümanlarını oluşturmak ve yönetmek için pratik bir ara yüz sağlamayı hedeflemektedir. Diğer taraftan Onam Yöneticisi gelen talepleri karşılayıp daha önceden yaratılmış onam dokümanlarına göre cevap hazırlayan bir karar mekanizması rolü üstlenmektedir. Bu çalışma kapsamında Onam Yönetim aracı temel alınarak, her birinin farklı amacı olan farklı projelerden üç farklı araç geliştirilmiştir. Bu araçların geliştirilmesi sürecinde Onam Yönetim aracını kullanılabilirliği ve geliştirilebilirliği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Health information of patients are preserved either in Electronic Health Records (EHR) repositories which are generally managed in national level or in local hospital systems. However, the real owners of the data are always the patients themselves, without depending where or by whom the data is preserved. Patients should have the rights to permit or deny the access of modification of their information to whoever they want. Here comes the concept of Consent. Consent means provision of approval or agreement, after thoughtful consideration. Decisions of patients about sharing their information are collected and preserved in consent documents. These consent documents can be stored in different formats. The eXtensible Access Control Markup Language (XACML) defines the policy language for this purpose. Also there is another language defined by XACML called Request/Response Language for creating request to access information and response to reply requests. Even though XACML is the most appropriate standard for conserving consent documents, it has some weak points when used in practical systems. In the first part of this study, a new model based on XACML is designed. This model is easily convertable to XACML and vice versa. Then a Consent Management tool is designed using the new model. This tool has two parts, Basic Consent Editor and Consent Manager. Basic Consent Editor is aiming to provide a practical user interface for creating and managing consent documents. Consent Manager on the other hand plays a decision mechanism role which handle requests and create decision responses according to already created consent documents. In this study, three different tools are implemented based on the Consent Management tool, each for different purposes on different projects. Throughout these implementations, usability and possible extensibility of Consent Management tool is analysed.