Development of a video-enhanced online pre-service teacher training system: A case study
Hizmet öncesi öğretmen eğitimi için video destekli çevrimiçi bir eğitim ortamı geliştirilmesi: Bir durum çalışması
  1. Tez No: 318892
  2. Yazar: LEVENT BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YAŞAR ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Video, eğitim alanında videokasetleri ile birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Ancak okullar ve eğitim kurumlarında dijital videonun kullanımı yaygın değildir. Bununla birlikte, önceki araştırmalarda öğretmen eğitimi alanında çevrimiçi video uygulaması hakkında çok fazla bir bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmada öğretmen eğitimine yönelik çevrimiçi videolar bulunduran bir çevrimiçi video temelli hizmet öncesi öğretmen eğitim ortamı önerilmektedir.Çalışmanın ilk amacı öğretmen eğitiminde kullanılacak bir çevrimiçi video temelli eğitim ortamının oluşturulmasıdır. Çevrimiçi eğitim ortamında öğretmenlerin eğitimine yönelik çeşitli konularda çevrimiçi videolar bulunmaktadır. Çalışmanın ikinci amacı ise öğretmen adaylarının çevrimiçi eğitim ortamı ve bu ortamda sunulan içeriğe yönelik düşüncelerinin öğrenilmesidir.Çalışmanın ilk aşaması pilot çalışma olarak gerçekleştirilmiş, ana çalışma ise iki döneme yayılan bir eylem araştırması yöntemi ile yapılmıştır. Çalışmanın katılımcı grubunu CEIT321 ? Uzaktan Eğitimin Temelleri dersini almakta olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri oluşturmaktadır. Çevrimiçi eğitim sistemini kullanan öğrencilere anket uygulanmış ve anket sonuçlarına göre seçilen bir grup öğrenci ile bireysel görüşmeler yapılmıştır.Araştırmanın sonucunda katılımcıların kullandıkları çevrimiçi video temelli içerikten genel anlamda memnun kaldıkları görülmüştür. Katılımcılar ayrıca hazırlanan video örnek olayları ile ilgili olarak teknik ve içerik yönünden iyileştirmeler yapılması gerektiğini önermişlerdir. Katılımcıların video örnek olayları hakkında belirttiği yorumlar ve ders web sunucu kayıtları da görüşmeler ve anket bulgularını destekleyen sonuçlar ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Video has been used in educational settings for several years by means of videotapes. However, the use of digital video is not very common in schools and training institutions. Moreover, the literature reports not much about using online video in teacher training purposes. This current study presents an online video-based pre-service teacher training environment, offering online video cases for teacher training purposes.The first purpose is to develop an online video-based training system for teacher training. The online teacher training system includes online video cases on various topics in teacher training. The second aim of this study is to understand what student teachers think about the video cases in the online training environment.The first phase of the study was implemented as a pilot study, and the main study included two cycles of action research. The subjects of the study were students of the Faculty of Education at Middle East Technical University who were enrolled to the CEIT321 ? Foundations of Distance Education course. The evaluation of video based training questionnaire was administered to the participants and individual interviews were conducted with a selected group of students according to questionnaire scores.The results of the questionnaire proposed that the students had positive attitudes for the online video cases included in the study. In the interviews, the participants indicated their comments and proposed some improvements regarding the technical aspects and the content of video cases. Participants? reflections about the video cases and course web server logs also provided parallel findings supporting the interviews and the questionnaire.