Metamodernizmde posthüman temayül: Permakültür çiftliği örneği
Posthuman tendencies in metamodernism: The example of the permaculture farm
  1. Tez No: 782767
  2. Yazar: FATMA AĞBAHT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnsan dünyaya geldiği andan itibaren etrafını ve kendisini tanımlamaya çalışmaktadır. Antropoloji de benzer bir kaygıyla insanları ve onların kendilerini nasıl tanımladıklarını anlamaya çalışmaktadır. Bu çalışma da bugünkü insanların kendilerini ve dünyayı nasıl anlamlandırdıkları ile ilgili bir çalışmadır. Anlamın verili olmaktan ziyade inşa edilmesinden dolayı anlamın tarihsel oluşu bu çalışmanın şekillenmesindeki başlıca etkenlerden biridir. Bu çalışmanın ortaya çıkmasında dönemsel birtakım olguların etkisi net olarak hissedilmektedir. Başta postmodernizmdeki anlamsızlık hissiyatına bulunan çözümlerin çıkmaz sokağa bağlanmasıyla kültürel; ardından siyasi, ekolojik ve ekonomik krizlerle perçinlenen toplumsal istikrarsızlık bugünkü anlam ağlarına bir şekilde sirayet etmiş gibidir. Sonuçta bugün insan, yeni arayışların peşinde başka bir anlam örüntüleri kurarken yepyeni bir döneme, metamodernizme kapı aralamaktadır. Bu çalışma da metamodern dönemde kurulmakta olan posthümanist ve transhümanist yaklaşımların olduğundan bahsederken, alandaki veriler ışığında ortaya çıkan birtakım değerlerin hangi yaklaşımla örtüştüğünü ve hangi dinamiklerle beslendiğini aktarma amacındadır. Bu çalışmada permakültürle başlayan yolculuk posthümanizmle kesişmektedir. Permakültür, sürdürülebilir yaşam alanları tasarımı amacıyla insanlığın doğa kültür ayrımıyla yaşadığı sorunsala geri dönerek orayı onarmayı hedeflemektedir. Bu sorunu çözme arayışı permakültürle yolu kesişen her birey için az veya çok dozda paylaşılmaktadır. Posthümanistler de post-hümanizm, post-antroposantrizm ve post-düalizm ile pek çok sorunun kaynağına inip restorasyon işine girişmektedir. Bu girişim, insanlığın dünyayı bütüncül algıladığı o özgün dönemin aslını bozmadan, bugünkü değerlerle yoğurup yeniden ortaya koyma çabasıdır. Uygulamada posthümanist olanların yolu, bugün doğadan, spiritüalizmden ve hareket etmekten geçmektedir ve tabi bu yolculuğun bir tarafı hep teknolojiden destek almaktadır.
Özet (Çeviri)
Human has been trying to define himself and his surroundings from the moment he was born. Anthropology, with a similar concern, tries to understand people and how they define themselves. This study is about how today's people makes sense of themselves and the world. The historical nature of meaning is one of the main factors in forming this work, since meaning is constructed rather than given to us. The effect of some periodic event in the emergence of this study is clearly felt. As the solutions to the sense of meaninglessness in postmodernism are tied to a dead end, the cultural instability, which is riveted by political, ecological and economic crises, seems to have somehow spread to today's meaning. As a result, today, while establishing another meaning patterns in search of new searches, human crack the door to a new era, metamodernism. While this study mentions that there are posthumanist and transhumanist approaches being established in the metamodern period, it aims to convey with which approach a number of values that emerge in the light of the data in the field overlap and which they are fed by dynamics. In this study, the expedition that started with permaculture intersects with posthumanism. Permaculture aims to return to the problematic that humanity lives with the separation of nature and culture in order to design sustainable living spaces and repair it. The quest of fixing this problem is shared more or less for every individual whose path crosses with permaculture. Posthumanists go to the source of many problems and engage in restoration with various methods, as post-humanism, post-anthropocentrism and post-dualism. This initiative is an effort to uncover the original period in which humanity perceives the world holistically, without disturbing it, by kneading it with today's values. In practice, the path of those who are posthumanists passes through nature, spiritualism and action today, and of course, one side of this expedition is always supported by technology.