Assessment of high school physics teachers pedagogical content knowledge related to the teaching of electricity
Fizik öğretmenlerinin elektrik konusunun öğretimine yönelik pedagojik alan bilgilerinin ölçülmesi
  1. Tez No: 318938
  2. Yazar: ERALP BAHÇİVAN
  3. Danışmanlar: DR. UFUK YILDIRIM, YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın amacı açık-uçlu sorular içeren bir ölçüm aracı geliştirerek fizik öğretmenlerinin elektrik konusuna yönelik pedagojik alan bilgilerini (PAB) ölçmektir. Ölçüm aracı 278 fizik öğretmeninin katılımıyla dört farklı uygulamaya dayanılarak geliştirilmiştir.Ölçme sonuçlarının geçerlik denetim sürecinde PAB maddelerine yönelik açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Öğretmenlerin mesleki doyum seviyeleri, öz-yeterlik algı seviyeleri, mesleki deneyimleri ve özel deneyimleri, fizik öğretim programlarına yönelik hizmet-içi eğitimlere katılımları ve PAB'ları arasındaki ilişki doğrulayıcı yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiş ve ölçüm sonuçlarının geçerliliğine katkı sağlamıştır. Analizlerde SPSS ve AMOS programları kullanılmıştır.Çalışmanın sonuçları öğretmenlerin öz-yeterlik algı seviyeleri, hizmet-içi eğitim katılımı ve özel deneyimlerinin, PAB'larını anlamlı olarak yordayan bileşenler olduğunu göstermiştir. Öğretmenlerin genel deneyimleri ve mesleki doyum seviyeleri PAB kalitesinin anlamlı yordayıcıları olarak bulunmamıştır. Katılımcıların cevaplarının puanlandırılmasına ve kodlanmasına yönelik değerlendirici güvenirliği değerleri sırası ile 0.86 ve %78 olarak hesaplanmıştır. Çalışma sonuçları birçok fizik öğretmenimizin öğrencilerin öğrenme zorlukları ve kavram yanılgılarına yönelik PAB puanlarının ortalamanın altında olduğunu ve katılımcıların sınıf içi uygulamalarında öğretim stratejisi olarak daha çok doğrudan anlatımı tercih ettiklerini de göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to assess pedagogical content knowledge (PCK) of in-service physics teachers about electricity topic in high school level by developing a paper-and-pencil instrument consisting of open-ended items. The instrument was developed with four different implementations by administration to the 278 in-service physics teachers.An exploratory and confirmatory factor analysis including only PCK items was conducted in validation processes. The relations among teachers? job satisfaction levels, perceived self-efficacy levels, years of teaching experience and specific experiences, attendance to in-service training seminars related to physics teaching programs and teachers? PCK were also analyzed by a confirmatory structural equation modeling study in validation of test scores. SPSS and AMOS programs were used in the analyses.Results of the study showed that teachers? perceived self-efficacy level, attendance to in-service training seminars and specific experiences were significant predictors of their PCK. Teachers? years of teaching experience and job satisfaction level were not significant predictors of their PCK. Inter-rater reliability scores were calculated as 0.86 and 78% for scoring and coding of the participant teachers? responses respectively. Results also showed that there are many Turkish physics teachers whose PCK scores regarding students? learning difficulties and misconceptions are below the average and participants mostly prefer to implement direct instruction in their classrooms as the instructional strategy.