Farklı antikoagülanların perifer kanı lenfosit kültürleri üzerindeki etkilerinin sitogenetik yönden incelenmesi
Cytogenetic investigation of different anticoagulants effect on the peripheral blood lymphocyte cultures
- Tez No: 318984
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Farklı Antikoagülanların Perifer Kanı Lenfosit Kültürleri Üzerindeki Etkilerinin Sitogenetik Yönden İncelenmesi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıbbi Biyoloji ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul.Antikoagülanlar kanın pıhtılaşmasını önleyen kimyasal maddelerdir. İn vivo ve in vitroda pıhtılaşmayı engellemek için kullanılmalarının yanı sıra, kan numunelerinin toplanmasında, sıvı halde korunup saklanmasında, çeşitli hematolojik testlerde uygun plazma elde etmek gibi çeşitli klinik analizlerde kullanılırlar. Ancak tek bir test tüpünden yararlanılarak çeşitli laboratuvar parametrelerinde kullanılabilecek universal bir antikoagülan bulunmamaktadır. Bu çalışmada sistemik herhangi bir ilaç kullanmayan, yakın geçmişte viral veya bakteriyal bir enfeksiyon geçirmemiş olan erişkin 20 vakayla çalışıldı. Çalışma dahilindeki vakalardan heparin, sodyum florür, sodyum sitrat ve EDTA içeren vakumlu tüplere perifer kanı örnekleri alındı. 72 saatlik kısa süreli lenfosit kültürü yapıldı. Her vakanın sitogenetik incelemesi için GTL bant ve konvansiyonel boyama yapıldı.Çalışmaya dahil edilen dört farklı antikoagülan mitotik indeks, hücre yoğunluğu, bant kalitesi, bakımından birbirleriyle karşılaştırıldı. Çalışma sonunda heparin ve sodyum sitratlı tüplerde hemen hemen bu parametreler bakımından birbirine yakın sonuçlar elde edildiği görüldü. Bu tez çalışmasında elde edilen sonuçlar; sodyum sitratın heparin gibi rutin sitogenetik laboratuvarlarında genel amaçlı antikoagülan olarak kullanılabileceği böylece farklı amaçlar için alınan kanların hücre kültürünün de başarılı olabileceğini, bununla birlikte sodium florür ve EDTA'nın ise hücre kültürü için uygun antikoagülanlar olmadığını, materyal gönderecek olan birimlerin antikoagülan olarak heparin kullanması gerektiğini ancak sodyum sitratın da hücre bölünmesine, bant kalitesine herhangi olumsuz bir özelliğinin olmaması sebebiyle hücre kültürü çalışmaları için uygun bir antikoagülan olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Cytogenetic Investigation of Different Anticoagulants Effect on The Peripheral Blood Lymphocyte Cultures. İstanbul University, Institute of Health Science, Medical Biology Department. Master Thesis. Istanbul.Anticoagulants are chemical substances that prevent blood clotting. They are used to prevent blood clotting in vivo and in vitro, as well as they are used to collecting of blood samples, preserved in liquid form, to achieve appropiate plasma in clinical analysis. However there isn?t a universal anticoagulant that will be able to use in various laboratory parameters, using a single test tube. In this study; we collected the peripheral blood from the 20 adult cases who haven?t had a recent viral or bacterial infection and any systemic drug. The cases?s peripheral blood samples were collected into the tubes containing heparin, sodium fluoride, sodium citrate and EDTA. We used the 72-hour short term lymphocyte culture, for each cases. We used GTL and conventional staining band. Four different anticoagulants were compered each other with mitotic index, cell density, chromosome band quality. We obtained that, heparin and sodium citrate tubes have almost similar results for these parameters. The result of this thesis; sodium citrate can be use like heparin for routin cytogenetic studying as a general purpose anticoagulant. Thus; the materials which are getting for different purposes, may be succesful in the blood cell culture. However, sodium fluoride and EDTA anticoagulants is not suitable for cell culture. The units that will send material to the cytogenetic laboratory, must use heparin as an anticoagulant. We identified sodium citrate doesn?t damage to cell division and band quality, so that it can use for cell culture studies.