Farklı irrigasyon solüsyonları ve lazer sistemlerinin rezin içerikli kök kanal patlarının adezyonu üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The evalution of the effects of different irrigating solutions and laser systems on adhesion of the resin based root canal sealers
- Tez No: 319045
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Amaç. Çalışmanın amacı farklı irrigasyon solüsyonları ve farklı lazer sistemlerinin AH Plus ve EndoREZ kök kanal patlarının insan kök kanal dentinine adezyonu üzerine etkilerinin push-out test yöntemi kullanılarak değerlendirilmesidir.Materyal ve Metot. Bu amaçla 100 adet üst kanin dişin kök kanalları temizlenip şekillendirildi. Numuneler grup I % 5'lik NaOCl, grup II % 5'lik NaOCl'yi takiben %15'lik EDTA, grup III 2940 nm dalga boyundaki Er: YAG lazer uygulanan ve grup IV 1064 nm dalga boyunda Nd: YAG lazer uygulanan olmak üzere her grupta 24 örneğin olduğu 4 gruba ayrıldı. Gruplardaki örneklerin yarısı AH Plus, yarısı EndoREZ kök kanal patı ve güta perka kullanılarak lateral kompaksiyon yöntemiyle dolduruldu. Örneklerin apikal, orta ve koronal bölgelerinden elde edilen kesitlerden birer tanesine push-out bağlanma dayanım testi uygulandı. Sonuçlar ANOVA ve Tukey testleri kullanılarak istatiksel karşılaştırmaya tabi tutuldu.Bulgular.
Özet (Çeviri)
Aim. The purpose of this study was to evaluate the effects of different laser systems and different irrigating solutions on the adhesion of AH Plus and EndoREZ root canal sealers to human root canal dentine using the push-out test.Material and metod. For this purpose 100 canine root canals were were cleaned and shaped. The specimens were assigned to 4 groups (n = 24). In group I 5 % NaOCl (control), group II 15 % EDTA following by 5 % NaOCl, group III Er: YAG laser with 2940 nm wavelength group IV Nd: YAG laser with 1064 nm were carried out as final procedure to root canals. In each group half of specimens were filled with AH Plus sealer, half with EndoREZ with gutta percha using cold lateral compaction. One slices was subjected to the push-out test (MPa).