Ayrıntılı aydınlatılmış onam formunun hasta anksiyetesi ve vital bulguları üzerine etkisi
Effects of detailed consent form on patients anxiety levels and vital signs
- Tez No: 319083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YİĞİT SAYSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İlk kez alt çene gömülü yirmi yaş dişi çekimi için başvuran, herhangi bir sistemik ve psikolojik rahatsızlığı bulunmayan ve yaş ortalamaları 23,3 olan 80 hasta üzerinde gerçekleştirilen çalışmamızda, 40 hastaya ayrıntılı aydınlatılmış onam formu (hasta grubu), kalan 40 hastaya ise normal aydınlatılmış onam formu (kontrol grubu) okutulup imzalatıldıktan sonra gömülü yirmi yaş dişi cerrahisi işlemi uygulanmıştır. Hastalar, anksiyete ve vital bulgular açısından hasta ve kontrol gruplarında karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyinin anksiyete ve vital bulgular üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Tüm hastalarda anksiyete seviyelerinin belirlenmesinde Vizüel Analog Skala (VAS) ve Modifiye Dental Anksiyete Skalası (MDAS) kullanılmıştır. Hastalar monitörize edilerek, vital bulgular onam formunu okumadan önce ve ameliyatın hemen başlangıcında insizyon yapılırken kaydedilmiştir. Çalışmamızda vital bulguların aydınlatılmış onam formunun içeriğinden etkilenmediği, hastaların 8 tanesinin (%10, 5 erkek, 3 kadın) yüksek düzeyde dental anksiyeteye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıntılı aydınlatılmış onam formu okuyup imzalayan hastaların (hasta grubu) anksiyete seviyelerinde, normal aydınlatılmış onam formu okuyup imzalayan hastalara (kontrol grubu) kıyasla istatistiksel olarak da anlamlı bulunan bir artış olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak; ayrıntılı aydınlatılmış onam formu hasta anksiyetesini arttırdığı için, formda hastaya verilecek bilgi içeriğinin, onamın asıl amacı olan hastanın bilgi edinme hakkı ihmal edilmeksizin, dikkatli bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, impacted third molar teeth extraction surgery was conducted to 80 healthy patients without any surgical extraction experience (mean age 23,3 years) after having 40 of them read and sign the detailed consent form (detailed group) and 40 of them read and sign the ordinary consent form (ordinary group). A comparative evaluation of the patients was made between the detailed group and the ordinary group according to anxiety and vital signs. Additionaly, the effects of age, sex and education level on anxiety and vital signs were evaluated. Visual Analog Scale (VAS) and Modified Dental Anxiety Scale (MDAS) were used in all patients to detect anxiety levels. Vital signs were recorded by monitoring before reading the consent form and during initial incision. Patient?s heart rate, diastolic and sistolic blood pressure and oxygen saturation were observed and they were recorded before reading and signing consent forms and at the begining of the surgery (while incision was preparing). In our study, it is observed that vital signs were not affected by informed consent forms and 8 patients (10%; 5 men, 3 women) had high levels of dental anxiety. The group who read and signed the detailed informed consent form (detailed group) had statistically significant higher levels of anxiety than the group who read and signed the ordinary consent form (ordinary group). As a result, due to increased patient anxiety with detailed informed conted forms, the information given on the consent forms should be determined carefully without invading patient?s right to to be informed which is the main purpose of consent forms.