Serebral palsili çocuklarin fiziksel aktivite seviyelerinin belirlenmesi ve normal gelişim gösteren çocuklarin fiziksel aktivite seviyeleri ile karşilaştirilmasi
Determination of physical activity levels of children with cerebral palsy and comparison between healthy peers
- Tez No: 319093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ İNAL İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Göğüs Hastalıkları, Physical Medicine and Rehabilitation, Chest Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Küçük, E. Ö. Serebral palsili çocukların fiziksel aktivite seviyelerinin belirlenmesi ve normal gelişim gösteren çocukların fiziksel aktivite seviyeleri ile karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2012. Serebral palsi (SP)'li çocuklarda fiziksel aktivite ile ilgili çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı SP'li çocukların fiziksel aktivite düzeyinin belirlenmesi ve normal gelişim gösteren çocukların fiziksel aktivite düzeyleri ile karşılaştırılmasıydı. Çalışmaya Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi'ne göre I-II seviyesinde 20 SP'li çocuk ve 20 sağlıklı çocuk alındı. Çocukların fiziksel ve demografik özellikleri kaydedildi. SP'li bireylerde spastisite ve fonksiyonel motor seviye sırasıyla Modifiye Ashworth skalası ve Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü ile belirlendi. Çocuklara iki gün hafta içi, iki gün haftasonu toplam dört gün Caltrac akselerometre takıldı ve aktivite günlüğü tutulması istendi. SP'li ve sağlıklı çocukların demografik özellikleri birbirine benzerdi (p>0.05). SP'li çocukların akselerometre ve aktivite günlüğü ile değerlendirilen fiziksel aktivite seviyelerinin ve günlük toplam enerji harcamalarının yaş ve cinsiyet uyumlu sağlıklı akranlarına göre anlamlı olarak daha düşük olduğu belirlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Küçük, E. Ö. Determination of physical activity levels of children with cerebral palsy and comparison between healthy peers. Hacettepe University, Health Sciences Institute MSc Thesis in Cardiopulmonary Rehabilitation, Ankara, 2012. Studies related physical activity in children with cerebral palsy is limited. The aim of this study was to determine physical activity level of children with cerebral palsy, and to compare physical activity levels with healthy peers. Twenty children with cerebral palsy who were in the level of I-II as to gross motor function classification system (GMFCS) and 20 healthy children were included in the study. Physical and demographical characteristics of the children were recorded. Spasticity level and functional level of children with cerebral palsy were determined using Modified Ashworth Scale and Gross Motor Function Measurement, respectively. Caltrac accelerometer was put on all of the children two weekdays and two weekends, a total of four days and an activity diary was logged. Children with cerebral palsy and healthy peers? demographical characteristics were similar (p>0.05). Physical activity levels and daily total energy expenditure of children with cerebral palsy were assessed using accelerometer and activity diary were significantly lower than those of healthy age and sex-matched peers (p0.05).