Oksaliplatin tedavisi alan bireylerin fasiyal sinir fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of facialnervefunctions of subjectstreatedwith oxaliplatinmedication
  1. Tez No: 319095
  2. Yazar: ÖZNUR YİĞİT DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. EROL BELGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Fasiyal sinir uzun bir kemik kanal içerisinde kıvrımlar yaparak ilerlediği için, motor sinirler arasında en sık paraliziye uğrayan sinirdir. Fasiyal sinir hem motor hem de sensör liflere sahiptir. Motor lifler yüzün mimik kaslarını innerve eder. Sinirin sensör lifleri de tat duyusu, lakrimal bez sekresyonu gibi önemli fonksiyonları kontrol eder. Fasiyal sinir fonksiyonunun değerlendirilmesinde subjektif ve objektif testler kullanılmaktadır. Objektif testler, elde edilen yanıtların sayısallaştırılmasına, belgelenmesine olanak sağlar. Böylece lezyonun yerinin saptanması ve olası prognozun tahmin edilmesi mümkün olur. Elektronörografi ve göz kırpma refleksi (Blink Refleks) fasiyal sinir fonksiyonunun değerlendirilmesinde kullanılan elektrofizyolojik ölçümlerdir. Elektronörografi, stilomastoidforamen yakınından bipolaryüzeyel elektrotlar ile uyarı verilen, nasolabialfold bölgesinden kayıt edilerek yapılan ölçüm ve motor yanıtın yorumlanmasıdır. Göz kırpma refleksi, supraorbital sinirin uyarılarak trigeminal-fasiyal refleks arkının cevabının EMG ile kayıt edilmesidir. Bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ünitesi ile Nöroloji Anabilim Dalı EMG Laboratuvarında 18 yaş ve üzeri, Onkoloji hastanesinde oksaliplatin tedavisi alan 20 birey üzerinde yapılmıştır. Elektronörografi ve göz kırpma değerleri incelenmiştir. Elde edilen değerler karşılaştırılarak, oksaliplatin tedavisinin fasiyal siniri etkileyip etkilemediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, elektronörografi testi ile elde edilen dalgaların latans değerlerinde uzama olduğu istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur(p0,05). Göz kırpma refleksi testi ile elde edilen R1 ve ipsilateral R2 latans değerlerinde uzama olduğu istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur(p0,05).
Özet (Çeviri)
Facial nerve is the most commonly paralyzed nerve in motor nerves, as it since courses through in a long bone canal with curves. Facial nerve has both motor fibers and sensory fibers. Motor fibers innervate the mimic muscles of the face. Sensory fibers of the nerve control the prominent functions such as gustatory sense and secretion of lacrimal gland. The facial nerve function is evaluated by subjective and objective tests. Objective methods provide quantification and documentation of the responses. Thus, it is ensured to determine the location of the lesion and predict the possible prognosis. Electroneurography and blink reflex are the electrophysiological measurements to evaluate facial nerve function. Electroneurography is a measurement of sending stimulus with bipolar superficial electrodes close to stilomastoid foramen and recording from nasolabial fold area or an interpretation of motor responses. Blink reflex is recording of trigeminal-facial reflex arc in response to stimulation of supraorbital nerve by EMG. This study was performed with 20 individuals whose ages are 18 years old and over at Hacettepe University ENT Division of Audiology and Speech Disorders Unit and Neurology Division EMG Laboratorywho receivedoxaliplatin treatment.Electroneurography and blink reflex values were examined. The aim of the study is to determine the affect of oxaliplatin treatment on facial nerve by comparing the values. Outcomes of this study showed that prolongation of wave latencies, which are obtained from electroneurography are statistically significant (p0,05).