Oxaliplatin bazlı kemoterapi tedavisi sonrası gelişmiş sinüzoidal obstrüksiyon sendromu bulgularının multiparametrik manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
The multiparametric magnetic resonance imaging evaluation of sinusoidal obstruction syndrome findings after oxaliplatin-based chemotherapy
  1. Tez No: 646692
  2. Yazar: AHMET POKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY SEDAKAT İDİLMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, oxaliplatin bazlı kemoterapi tedavisi sonrası hepatik sinüzoidal obstrüksiyon sendromu (SOS) gelişen hastaların manyetik rezonans elastografi (MRE) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) T1-T2 haritalama yöntemi kullanarak, karaciğer dokusundaki sertlik dereceleri ve T1-T2 relaksasyon sürelerindeki değişimleri değerlendirmek, ayrıca hepatobiliyer faz ve kontrast öncesi karaciğer MRG görüntülerini kullanarak parankim fonksiyon bozukluğunun derecesini kantitatif olarak göstermektir. Gereç ve Yöntem: 01 Ocak 2018- 01 Şubat 2020 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Ana Bilim Dalı MRG Ünitesinde karaciğer MRG ve MRE yapılan ve bir GİS kanseri nedeniyle oksaliplatin alan hastalar incelendi. SOS varlığı saptanan hastalarla, oksaliplatin alıp SOS bulguları olmayan kontrol grubu olgular retrospektif olarak değerlendirildi. 18 hastada SOS varlığı MRG ile saptandı. 8 hastada ise SOS bulgusu saptanmadı. Ayrıca bu tarih aralığında bilinen herhangi bir hastalığı olmayan ve tamamen normal MRG ve MRE bulgularına sahip 16 olgu mevcuttu. Toplam 42 olgu (K/E 19/23) çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, görüntüleme bulguları ve laboratuvar değerleri kaydedildi. Bu hastaların MRE ile birlikte elde olunmuş karaciğer doku haritalama (T1 ve T2 mapping) görüntüleri ve hepatospesifik kontrast ajanla yapılan karaciğer MRG tetkikleri değerlendirildi. Hepatobiliyer faz ve prekontrast T1 ağırlıklı görüntüler kullanılarak karaciğer fonksiyonu hakkında bilgi veren parankim sinyal intensite değişiklikleri hesaplandı. SOS grubu içerisinde hepatobiliyer fazdaki retiküler hipointensitelerin miktarına ve lob baskınlığına göre hastalar sınıflandırıldı. Retiküler hipointensiteler karaciğer parankiminin %20'den azında mevcut ise hafif, %20-%50 arasında ise orta, %50'den fazla ise ileri kategorisine alındı. Laboratuvar ve görüntüleme bulguları hastalık şiddetine göre karşılaştırıldı. Bulgular: SOS hasta grubunda ortalama karaciğer sertlik değeri 3,14 ± 0,44 kPa, kontrol grubunda 2,6 ± 0,67 kPa olarak ölçüldü (P=0,036). Ayrıca sağ lob ortalama sertlik değerleri de SOS grubunda 3,32 ± 0,54 kPa, kontrol grubunda 2,7 ± 0,7 kPa olarak ölçüldü (P=0,023). Sol lob sertliği açısından iki grup arasında fark saptanmadı. Ortalama düzeltilmiş T1 relaksasyon zamanı SOS grubunda 1181.8 ± 151,4 msn, kontrol grubunda 1024,4 ± 156,5 msn olarak ölçüldü (P=0,032). Ortalama T2 relaksasyon zamanı SOS grubunda 50,29 ± 3,6 msn, kontrol grubunda 44 ± 3,9 msn idi (P=0,001). Sağ ve sol lob sinyal intensite oranları SOS grubunda sırasıyla 2,66 ± 0,64 ve 2,84 ± 0,51 iken kontrol grubunda 3,43 ± 0,7 ve 3,4 ± 0,7 olarak hesaplandı (P=0,012 P=0,037).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate magnetic resonance elastography (MRE) derived liver stiffness measure (LSM) and changes in magnetic resonance imaging (MRI) T1-T2 relaxation times as well as quantitatively demonstrate the degree of parenchymal dysfunction using hepatobiliary phase and pre-contrast liver MRI in patients with sinusoidal obstruction syndrome (SOS) after oxaliplatin-based chemotherapy. Material and Method: Patients who underwent liver MRI and MRE between 1 January 2018 – 1 February 2020 and received oxaliplatin due to GIS cancer were examined in MRI Unit of Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Radiology. Patients with SOS were evaluated retrospectively, with the control group who received oxaliplatin without SOS findings. The presence of SOS in 18 patients was diagnosed by MRI, while8 patients had no findings. There were also 16 patients without any known disease with normal MRI and MRE findings. Forty-two patients (M/F:19/23) included in the study in total. The demographic characteristics, imaging findings and laboratory values were recorded for each patient. MRE-LSM, T1-T2 mapping images and liver MRI with hepatospecific contrast agents were evaluated. Parenchymal signal intensity changes were calculated using hepatobiliary phase and precontrast T1-weighted images. Patients were grouped by the lobe dominance and amount of reticular hypointensities in hepatobiliary phase within the SOS group. If parenchymal reticular hypointensities were less than 20%, they were categorized as“mild”, between 20%-50% were“moderate”, while above 50% were categorized as“advanced”. Laboratory and imaging findings were compared according to the severity of the disease. Results: The average liver stiffness value in the patients with SOS was 3,14±0,44kPa, while it was 2,6±0,67kPa in the control group(P=0,036). The mean stiffness levels of the right lobe were also measured as 3,32±0,54kPa in the SOS group, and 2,7±0,7kPa (p=0,023) in the control group. No significant difference was noted between the two groups considering left lobe stiffness. The mean corrected T1 relaxation time was 1181.8±151,4 ms in the SOS group, as1024,4±156,5 ms in the control group (p=0,032). Mean T2 relaxation time was 50,29±3,6 ms in the SOS group and 44±3,9 ms in the control group (p=0,001). The right and left lobe signal intensity ratios were 2,66±0,64 and 2,84±0,51 in the SOS group, while it was 3,43±0,7and 3,4±0,7 in the control group (p=0,012, p=0,037).