Üç nesil kadının beslenme alışkanlıklarının karşılaştırılması ve bazı antropometrik ölçümlerinin değerlendirilmesi
Comparing the nutrition attitudes of three generations of women and evaluating anthropometric results
- Tez No: 319096
- Danışmanlar: PROF. NİLGÜN KARAAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Üç nesil kadın üzerinde gerçekleştirilen bu araştırmada; beslenme durumu ve alışkanlıkları, antropometrik ölçümler, fiziksel aktivite durumu, besin satın alma-hazırlama-pişirme-saklama yöntemleri sorgulanarak anket formuna kaydedilmiştir. Örnekleme, Ankara'da ayrı evlerde yaşayan, besin hazırlama ve pişirme uygulamaları olan, gönüllü, yaşları 18-33 arasında değişen 62 genç kadın ile onların anne (38-64 yaş) ve anneanneleri (56-91 yaş)alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried on three generations of women nutritional knowledge and habits, anthroprometric measurements, physical activities, food purchasing-preparing-cooking-keeping styles were asked to be enlisted in questionnaire forms. Sixty-two women whose ages range from 18 to 33 and their mothers (38-64 ages) and grandmothers (56-91) who live in different houses in Ankara and having habits towards food preparing and cooking were asked.