Finasteridin bazı metallerle oluşturduğu komplekslerin kararlılık sabitlerinin potansiyometrik ve spektrofotometrik yöntemler kullanılarak incelenmesi
Determination of stability constant of finasterid complexes with various metals by potentiometric and spectrophotometric methods
- Tez No: 319171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN CÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZETKimyasal adı N-(1,1-dimetiletil)-3-oxo- (5?,17ß)-4-azaandrost-1-ene-17- karboksamid olan finasterid, prostatik epitelyal hücrelerde testesteronu dihidrotestesterona dönüştüren Tip II 5-? redüktaz enzimini inhibe eden sentetik bir 4-azasteroid bileşiğidir[3]. Günümüzde prostat büyümesi, prostat kanseri ve erkek tipti saç dökülmesinin tedavisinde ilaç etken maddesi olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, finasteridin bakır(II), çinko(II), kadmiyum(II) ve kobalt(II) metalleri ile oluşturduğu komplekslerin kararlılık sabitleri Irving-Rossotti ve Calvin-Bjerrum yöntemleri kullanılarak potansiyometrik yoldan tayin edildi. Ayrıca oluşan komplekslerin yapıları spektrofotometrik yöntemle de desteklendi. Finasteridin protonlanma sabiti potansiyometrik yöntemle logK = 2,21 olarak bulundu. Potansiyometrik olarak Calvin-Bjerrum ve Irving-Rossotti metodlarıyla oluşum sabitleri ise iyonik kuvvet I = 0,1'de kobalt(II) için logK = 3,01, kadmiyum(II) için logK = 3,04 , çinko(II) için logK = 2,82 ve bakır(II) için logK = 2,85 olarak bulundu. Oluşan komplekslerin koşullu oluşum sabitleri hesaplandı ve buradan kompleksleşmenin pH aralıkları bulundu. Kobalt(II)-finasterid, kadmiyum(II)-finasterid, çinko(II) finasterid ve bakır(II)-finasterid çözeltilerinin ayrı ayrı spektrofotometrik ölçümleri alındı ve ölçüm sonuçları kompleksleşmenin gerçekleştiğini gösterdi.Anahtar kelimeler; finasterid, kararlılık sabiti, potansiyometri, spektrofotometri
Özet (Çeviri)
ABSTRACTFinasteride, chemical name is N-(1,1-dimethylethyl)-3-oxo-(5?,17ß)-4- azaandrost-1-ene-17-carboxamide, is a synthetic 4-azasteroid compound. It inhibits the Type II 5? reductase enzyme that converts testesterone todihydrotestesterone in prostatic epithelial cells. Today, it is used for treatment of benign prostatic hyperplasia, prostate cancer and male pattern hair loss. In this study, the stability constants of the cobalt(II), zinc(II),cadmium(II) and copper(II) complexes of finasteride were determined potentiometrically by using Irwing-Rossotti and Calvin-Bjerrum methods and supported by spectrophotometric way. The evaluated protonation constant of finasteride was found as logK = 2,21. Potentiometrically the logarithms of the stability constants of the finasteride-metal complexes were found by Calvin- Bjerrum and Irving-Rossotti methods: for cobalt(II) complex: logK = 3,01, for zinc(II) complex logK = 2,82, for cadmium(II) complex logK = 3,04 and for copper complex logK = 2,85 at 25ºC (I = 0,1). Conditional formation constants of the complexes were calculated and pH ranges of the complexation were found. Spectrometric measurements were recorded for cobalt(II)-finasteride, zinc(II)-finasteride, cadmium(II)-finasteride and copper(II)-finasteride solutions and the measurement results supported the formation of complexes.Keywords; finasteride, stability constant, potentiometry, spectrophotometry