Tıp Fakültesi öğrencilerinde mevsimsel duygudurum bozukluğu
Seasonal affective disorder among medical students
  1. Tez No: 319271
  2. Yazar: ATİLLA ATALAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ÖZTORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Günümüzde, mevsimsel değişikliklerle eşzamanlı, yılın belirli dönemlerinde ortaya çıkan ve yinelenen duygudurum değişiklikleri, mevsimsel duygudurum bozukluğu olarak adlandırılmaktadır. Bu araştırmada tıp fakültesi öğrencilerinde mevsimsel duygudurum bozukluğu sıklığını araştırmak, mevsimsel değişikliklerin duygudurum ve davranışlar üzerindeki etkisini değerlendirmek, öğrenci ve eğitimcilerin konuyla ilgili bilgi düzeyini artırmak ve öğrencilerin eğitim ve yaşam kalitelerini geliştirmek amaçlanmıştır.15 Nisan 2011-15 Haziran 2011 tarihleri arasında,Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerine demografik özellikleri ve mevsimlerle ilişkili yaşam değişikliklerini sorgulayan bir anket formu uygulanmıştır. Çalışmada 689 öğrenciye ait veriler kullanılmıştır.Araştırma sonucunda; mevsimsel duygudurum bozukluğu sıklığının %18,5, eşikaltı mevsimsel duygudurum bozukluğu sıklığının %35,1 olduğu, kızlarda erkeklerden yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca yıllık kilo değişimi, doğum yeri ve Edirne'ye geldikleri coğrafi bölge yönünden de mevsimsel duygudurum bozukluğu ve eşikaltı mevsimsel duygudurum bozukluğu sıklığı istatistiksel anlamlı olarak farklı bulunmuştur.Araştırmada öğrencilerin %83,8'i mevsimlerle ilişkili olarak yaşamlarında değişiklik olduğunu, bunların %31,7'i belirgin, %4,8'ü şiddetli ve %0,5'i kısıtlayıcı bir sorun olarak algıladığını belirtmiştir. Öğrencilerin kendilerini en iyi yaz aylarında hissettikleri, sosyal yaşantılarının en çok yaz aylarında olduğu, kendilerini en kötü kış aylarında hissettikleri, sosyal yaşantılarının en az kış aylarında olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin havalara göre mizaç ya da enerji düzeylerinde değişiklik olduğu, güneşli hava, sıcak hava ve uzun günlerde artış gözlenirken, soğuk hava, yağmurlu günler ve sisli puslu günlerde azalma olduğu saptanmıştır.Bu bilgiler ışığında öğrencilerin duygudurum değişikliklerinin dikkate alınması ve gerekirse bu yönde düzenlemeler yapılması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Recurrent mood changes occurring in certain times of the year in concordance with seasonal changes are classified as seasonal affective disorder. The aim of this research is to determine the frequency of seasonal affective disorders, to evaluate the impact of seasonal changes on mood and behavior and thus to improve the knowledge of the educators and students on the topic and the quality of life and education of the students.A questionnaire investigating the demographical features and seasonal life changes has been applied to the students of Trakya University Medical Faculty between 15 April 2011 and 15 June 2011. Data of 689 students has been analyzed.The frequencies of seasonal affective disorder and subsendromal seasonal affective disorder were 18.5% and 35.1%, respectively, which were higher among female than male students. There were statistically significant relationships between seasonal affective disorder-subsendromal seasonal affective disorder and annual weight changes, place of birth and geographical region students came from.83.8% of the students stated that they had seasonal life changes, of which 31.7% was marked, 4.8% severe and 0.05% disabling. It is determined that the students feel best in summer, socialize most in summer, feel worst in winter, and socialize least in winter. There was a change in mood or energy level according to weather conditions, which elevates during sunny, hot, and long days, whereas it reduces in cold, rainy and foggy-smoggy days.In the light of this knowledge, it would be beneficial to take the mood changes of the students in consideration and to apply mood lifting arrangements if necessary.