İn vitro fertilizasyon-intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu/embriyo transferi sikluslarında kadının yaşının oosit sayısı, oosit kalitesi, fertilizasyon, embriyo kalitesi ve gebelik oranları üzerine etkisi
The effect of women age on oocyte number, oocyte quality, fertilization, embryo quality and pregnancy rates for in vitro fertilization-intracytoplasmic sperm injection/embryo transfer cycles
  1. Tez No: 319345
  2. Yazar: TUBA YAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. FERHAT ÜRÜNSAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: İn Vitro Fertilizasyon-İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu/Embriyo Transferi sikluslarında kadının yaşının oosit sayısı, oosit kalitesi, fertilizasyon, embriyo kalitesi ve gebelik oranları üzerine etkisini bulmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinin Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezinde 01.01.2009?01.01.2012 tarihleri arasında açıklanamayan infertilite gerekçesiyle Kontrollü Ovarian Stimülasyon için rekombinant Folikül Stimulan Hormon kullanılmış ve sonrasında İn Vitro Fertilizasyon-İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu/Embriyo Transferi uygulanmış 408 hastanın dosyaları retrospektif olarak tarandı. 408 hastanın verileri toplandıktan sonra hastalar 35 yaş altı ve üstü olmak üzere gruplandırıldı.İki yaş grubunda yaşın oosit sayısı, oosit kalitesi, fertilize oosit sayısı, Beta-Human Koryonik Gonadotropin pozitifliği, klinik gebelik ve canlı doğum sayılarına ait bilgiler tarandı.Bulgular: Artan yaşla beraber yardımcı üreme programlarındaki olumsuz gebelik sonuçlarını ortaya koyduğumuz çalışmamız literatürdeki diğer çalışmaların bulgularını destekler niteliktedir. 35 yaş ve üstü hastalarda 34 yaş altı hastalara göre toplanan oosit sayısında ve elde edilen oosit kalitesinde anlamlı bir azalma olduğu gözlenmiştir. (p=
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to determine the influence of age in women on number and quality of oocyte, fertilization, embryo quality and pregnancy rate for In Vitro Fertilization-Intracytoplasmic Sperm Injection/Embryo Transfer cycles.Methods: Cycles of used recombinant Follicle Stimulating Hormone for Controlled Overian Stimulation and In Vitro Fertilization-Intracytoplasmic Sperm Injection/Embryo Transfer conducted due to unexplained infertility between 01.01.2009 - 01.01.2012 in Çukurova University Medical Faculty Balcalı Hospital Gynecology and Obstetrics Departmant, Assisted Reproduction Centre on 408 patients were reviewed retrospectively. Patients were grouped as women of age 35 and higher and women lower than 35.Results: The study shows cases of poor pregnancy outcome due to increased age for assisted reproduction techniques that supports results of studies in the literature. It was observed that the number and quality of retrieved oocyte decreased significantly in women of age 35 or older as compared with the women of age 34 and younger (p=