İlk in vitro fertilizasyon-embriyo transferi tedavi siklusunda ofis histeroskopi ile oluşturulan lokal endometrial travmanın gebelik ve implantasyon oranlarına etkisi
Impact of local endometrial injuryon implantation and clinical pregnancy rates inthe first in vitro fertilization cycles
- Tez No: 665182
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA DİLBAZ, PROF. DR. BERFU DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: İlk IVF-ET (İn vitro fertilizasyon-embriyo transferi) sikluslarında ofis histeroskopi ile yapılan lokal endometrial travmanın implantasyon ve gebelik oranları üzerine etkisini araştırmak Materyal-Metod: Çalışmamızda, Haziran 2007 - Kasım 2012 tarihleri arasında TCSB Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi IVF kliniğinde tedavi programına alınan hastaların bilgisayar kayıtları incelenmiştir. IVF-ET ilk siklusu olan, 40 yaş altı, transvajnal ultrasonografi (USG) veya histerosalpingografide (HSG) hidrosalpenksi olmayan, normal over rezervine sahip ve yapılan ofis histeroskopisinde kavitede patolojisi olmayan, 372 tanesi çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların 250 tanesine erken proliferatif fazda ofis histeroskopi ile uterusun fundus, ön ve arka duvarında lokal endometrial travma oluşturulmuştur. Kontrol grubunda ise 122 hastaya histeroskopi yapılmış, fakat travme oluşturulmamıştır. Hastaların hepsine long luteal gonodotropin salgılatıcı hormon (GnRH) agonist protokolü uygulanmış ve 273 hastaya takip eden siklusta embriyo transferi yapılmıştır. Embriyo transferi yapılan hastaların implantasyon ve gebelik oranları kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaşları, vücut kitle indeksleri (VKİ), bazal folikül stimüle edici hormon (FSH), luteinize edici hormon (LH), östrodiol (E2) düzeyleri, ortalama antral folikül sayıları (AFC), infertilite etyolojileri, toplanan oosit sayıları, intrasitoplazmik sperm enjeksiyon (ICSI) yüzdeleri açısından benzer bulunmuştur (p>0,05). Klinik gebelik oranları (% 28,7'e karşılık % 26,1), toplam gebelik oranları (% 43,1'e karşılık %38) ve implantasyon oranları (% 19'a karşılık %12,9) endometrial travma grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuş ancak aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Abort oranları arasında gruplar arasında istatistiksel fark saptanmamıştır (p>0,05). Sonuçlar: İlk IVF-ET tedavi siklusundan önce ofis histeroskopi ile oluşturulan endometrial travmanın, gebelik ve implantasyon oranlarını arttırdığı, fakat bunun istatistiksel olarak anlamlı olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effects of local endometrial injury, that is applied during first IVF-ET (In vitro fertilization - embryo transfer) cycle with office hysteroscopy, on implantation and pregnancy rates. Material-Method: In our study, records of patients that have been admitted to the IVF clinic of TCSB Etlik Zübeyde Hanım Gynecological Diseases Education and Research Hospital between June 2007 and November 2012 have been evaluated. Among those records, 372 of the patients, who had their first IVF-ET treatment cycle, who were under the age of 40, with no hydrosalpinx in the transvaginal ultrasonography (USG) or hysterosalpingography (HSG), had normal ovarian reserves and no pathology in their cavity during office hysteroscopy, were included in this study. Local endometrial injury has been generated to the fundus, anterior and posterior walls of the uterus of 250 of these patients, during office hysteroscopy. The control group, consisting of 122 patients, has undergone office hysteroscopy but did not get endometrial injury. Long luteal gonadotrophin releasing hormone (GnRH) agonist protocol is applied to all of the patients and 273 patients have undergone embryo transfer during the following cycle. Implantation and pregnancy rates of the patients, who have undergone embryo transfer, have been compared to the control group. Findings: Age, body mass index (BMI), basal follicle stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), and estradiol (E2) levels, average antral follicle counts (AFC), infertility etiologies, cumulative oocyte numbers, intracytoplasmic sperm injection (ICSI) percentages were similar (p>0.05), in the study group and the control group. Clinical pregnancy rates (28.7% vs 26.1%), total pregnancy rates (43.1% vs 38%) and implantation rates (19% vs 12.9%) of the endometrial injury group were higher than those of the control group, however the difference was not statistically significant (p>0.05). There was no statistically significant difference between the abortion rates (p>0.05). Conclusion: It is possible to conclude that, local endometrial injury that is generated before the first IVF-ET treatment cycle increases the implantation and pregnancy rate, however this increase is not statistically significant.