Hentbolde esneklik ve yaralanma ilişkisinin bir sezonluk süreç içinde incelenmesi
- Tez No: 319360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı hentbol I.liginde oynayan sporcularda esnekliğin yaralanmalara etkisini araştırmaktır. Bilindiği gibi vücudun esneklik durumu, ısınma ve diğer dış etkenler sporda yaralamnayı etkilemektedir. Ancak esnekliğin yaralanmayı önleyip-önleyemediği ya da hangi düzeyde önleyebildiği konusundaki araştırmaların sayısı yeterli olmadığı gibi, hentbolcular üzerinde yapılmış bir çalışmaya da rastlanamamıştır. Çalışmaya, Türkiye Hentbol I.liginde oynayan, yaş ortalaması 24.59 olan 32'si erkek ve 22.14 olan 35'i bayan 67 hentbolcu katılmıştır. Hentbol sporunda esneklik-yaralanma ilişkisini incelemek üzere, sporcuların eklem hareket genişlikleri spor salonunda, 18-20 C de 20 dakikalık ısınma sonrasında ölçüldü. Sporculara verilen bir anketle, bir sezon boyunca ısınma, esneklik alıştırmalarının süresi, dozajı, oyun tecrübeleri ve yaralanma durumları saptandı. Bulgularımız, bayan sporcuların eklem hareket genişliklerinin literatürle paralellik göstererek erkeklerden daha fazla olduğunu, Hentbolcularda maç tecrübesi arttıkça ısınmaya verilen önernin arttığınl(>20), Esneklik alıştırmalarının daha fazla kullanıldığını ve buna bağlı olarak eklem hareket genişliklerindeki artışın daha fazla olduğu ortaya koydu. Çalışmamız, üst düzey hentbol sporcularının yaralanmalarının daha çok travmaya bağlı olduğunu(%67), eklem hareket genişliğine bağlı yaralanmaların istatistikselolarak anlamlı olmadığını, bunun sporcularının optimal eklem hareket genişliklerine sahibolmalarından kaynaklanabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the effects of the flexibility on the players who play in the handball premier league to injury. it is known that flexibility, warm-up and other external factors affect injury in sport. But there have not been enough studies about if the flexibility prevents injury and alsa there have been no studies about handball players. 67 (32 male. and 35 female)handbal players, who play in the premier league, took place in this study. The average of the female players is 24.59 and the average of the mal e players is 22.14. Range of movement(ROM) of the players has been measured in a sport hall of of which degree vas 18-20 C af ter a warm-up of about 20 minutes in order to exemine the relationship between flexibilityand injury in handball. It has been determined the time of warm-up and flexibility exercises, matc experiences and injuries during a season by means of a questionnaire given to the players. it has been found that the female players have more ROM than the male players and also those who have more match experiences do more warm-up exercises(>20'), and their ROM has been increased much more. In this study it has been see n that the injuries of top handbal players are concerned with trauma. In addition, it has been found that injuries related to ROM is not statistically significant and to have optimal range of mavement can cause this.