An integrative teaching model for vocabulary and reading through Facebook
Facebook yoluyla bütünleyici bir kelime ve okuma öğretimi modeli
- Tez No: 319367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SARIÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma ikinci bir dil öğrenen öğrencilere, bütünleyici bir yolla kelime ve okuma öğretimi yapmak üzere Facebook'un ortam olarak kullanılmasının uygulanabilirliğini değerlendirmektedir. Çalışma, Facebook'un ileti yazma, video ve fotoğraf paylaşma gibi en basit ve temel özelliklerini birleştiren bir öğretim modeli kullanmaktadır. Kelime öğretimi teknikleri ve stratejileri, okuduğunu anlama ve okuma stratejileri, web-tabanlı yabancı dil öğrenimi ve öğretimi, Web 2.0 teknolojileri ve Facebook'un yabancı dil eğitiminde kullanımı alanlarında ilgili teorik kaynaklar taranmış ve uygulamaya geçirilmiştir. Veriler, Kırıkkale Üniversitesi, Kırıkkale, Türkiye, 2011-2012 akademik yılında İngilizce derslerini alan, inşaat mühendisliği (N=50) ve elektrik-elektronik mühendisliği (N=50) bölümleri birinci sınıf öğrencilerinden toplanmıştır. Katılımcı gruplar, New Headway, Elementary, 3rd Edition (L. Soars & J. Soars, 2004) kitabından alınmış okuma parçalarını ve kelimeleri öğretmek amacıyla kurulmuş Facebook gruplarına üye olmuşlardır. Hedeflenen öğretim materyalleri, dört farklı okuma ve parçası ve bu parçalardan alınmış 72 kelimedir. Nicel veriler, haftalık Vocabulary Knowledge Scale (Wesche & Paribakht, 1996) skorları, haftalık okuduğunu anlama testleri ve ertelenmiş son test aracından toplanmıştır. Destekleyici nitel veriler ise katılımcıların Facebook'un kelime ve okuma öğretiminde kullanımı üzerine yazılı yorumlardan elde edilmiştir. Nicel ve nitel veriler, iki haftası Facebook üzerinden, iki haftası da sınıfta verilen, dört haftalık bir eğitim periyodundan ve sürecin sonunda gerçekleştirilen ertelenmiş son test ve Facebook yorumlarından, on adet araştırma sorusuna cevap vermek üzere toplanmıştır. Sonuçlar, Facebook yoluyla bütünleyici kelime ve okuma öğretimi modelinin faydalarını ve uygulanabilirliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the feasibility of using Facebook as a medium to teach English vocabulary and reading skills in an integrative way to second language learners. It employs a teaching model which incorporates only the simplest and most basic features of Facebook, such as writing posts and sharing photos and videos. Theoretically relevant literature in the areas of vocabulary teaching techniques and strategies, reading comprehension and strategies, web-based foreign language learning and teaching, Web 2.0 technologies, and the use of Facebook for foreign language education are both reviewed and applied. Data was collected from the first-year students of the departments of civil engineering (N=50) and electrical and electronics engineering (N=50) who attended English language classes in the 2011?2012 academic year at Kırıkkale University in Kırıkkale, Turkey. The participant groups joined Facebook `groups? specifically created for the study with the goal of teaching words and reading texts excerpted from the course book New Headway, Elementary, 3rd Edition (L. Soars & J. Soars, 2004). Target material was 72 vocabulary items excerpted from four different reading passages. Quantitative data was amassed from weekly Vocabulary Knowledge Scale (Wesche & Paribakht, 1996) scores, weekly reading comprehension tests, and the delayed post-test instrument. Supplementary qualitative data was gathered from written participant commentary on the use of Facebook for teaching vocabulary and teaching. To answer ten research questions, quantitative and qualitative data was collected in a four-week instruction period, which for each group included a two-week instruction period on Facebook and a two-week in-class instruction period, and from the delayed post-test instrument and comments on Facebook gathered at the end of the process. Results indicate the usefulness and applicability of the integrative teaching model for vocabulary and reading through Facebook.