Bilgi teknolojilerinin statü bağlamında bilgi profesyonelliğine yansıması: Ankara'da çalışan kütüphaneciler üzerine bir araştırma
Reflection of information technologies over the information professionalism within the context of status: A survey on librarians in Ankara
- Tez No: 319368
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÇAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Gelişen teknolojilerin yarattığı modern mesleki anlayış; benzer görevleri yerine getiren teknoloji araçlarına yenik düşmemek adına, uzlaşmacı yaklaşımların benimsendiği ve hizmette etkinliğin teknoloji ürünlerine uyarlı yaklaşımlarla sağlanabildiği bir karakteristiğe sahiptir.Bilginin keşfinden erişimine tüm süreçlerinde aktif rol oynayan bilgi teknolojileri, bilgi profesyonelleri için pek çok açıdan değişime neden olmuştur. Bu çalışmada, değişimin statü boyutundaki yansımalarını bilgi profesyonellerinin mesleki deneyimlerine dayalı olarak ortaya koymak amaçlanmıştır.Araştırma, Ankara ilinde bulunan başbakanlığa bağlı kurumlar, üniversite kütüphaneleri ve halk kütüphanelerinde görev yapan bilgi profesyonelleri arasından seçilen örneklem üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre; bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, mesleğin değeri, saygınlığı, maddi getirisi ve mesleğe karşı ilgi gibi faktörler üzerinde olumlu etkiler yaratmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, ?Bilgi profesyonellerine göre bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler mesleğin statüsü üzerinde olumlu etkiler yaratmıştır? hipotezi doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The modern professional understanding, which is created by developing technologies; has the characteristic which acknowledges reconciliatory approaches and understands that the efficient service is derived by the approaches that are responsive to technology products, in order to withstand the technology tools which perform similar duties.Information technologies, that are playing an important role throughout the all phases from the exploration to accessing of information, have caused changes for information specialists on several aspects. In this study, it?s aimed to set forth reflections of changes on the extent of status as depending upon the vocational experiences of information professionals.This research has been developed over a sample which is chosen out of institutions under the Prime Ministry, university libraries and information professionals serving in the public libraries, in the city of Ankara. According to research findings, some improvements on the area of information technologies have made positive impacts on the profession?s value, reputability, its financial return and the interest upon it. In the light of obtained results, the hypothesis of ?improvements over the information technologies have made positive impacts on the status of information professionals? is confirmed.