Öz-değerlendirmeye dayalı şans başarısı düzeltmenin test ve madde istatistiklerine etkisi
The effect of chance success correction based on self-assessment upon the test and item statistics
- Tez No: 319369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, çoktan seçmeli sorulardan oluşan Türk dili ve anlatım ve matematik testi puanları üzerinde düzeltme formülleri kullanılarak ve öz-değerlendirmeden yararlanarak şans başarısı düzeltmenin test ve madde istatistiklerine olan etkisini saptamayı amaçlamış bir yönüyle kuramsal, bir yönüyle de deneysel bir çalışmadır. Araştırma 2011-2012 eğitim ve öğretim yılında Kahramanmaraş İli Merkez ilçesinde bulunan 11 ortaöğretim okulunda öğrenim gören 865 10. sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırmada kullanılan ölçme araçları beş seçenekli 20'şer sorudan oluşan ?9. Sınıf Türk Dili ve Anlatım Testi? ve ?9. Sınıf Matematik Testi?dir. Testlerin uygulanması 2011-2012 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminin başından itibaren 2 ay içerisinde tamamlanmış ve araştırmanın amaçları çerçevesinde uygulama grubunun bir önceki yıla ait Türk dili ve anlatım ve matematik dersleri yılsonu geçme notları idareden alınmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgular, Türk dili ve anlatım ve matematik testleri için şans başarısı düzeltmede düzeltme formülleri kullanmanın ve öz-değerlendirmeden yararlanmanın madde güçlük indekslerini azalttığını göstermektedir. Kolay ve orta güçlükteki maddeler için öz-değerlendirme, nispeten daha zor maddeler için düzeltme formülleri daha çok düzeltme yapmıştır. Türk dili ve anlatım ve matematik testlerinde, düzeltme formülleri kullanılarak şans başarısından arıtılan madde ayırıcılık gücü indeksleri bütün maddeler için artmış, öz-değerlendirmeden yararlanılarak şans başarısından arıtılan madde ayırıcılık gücü indeksleri ise çoğu madde için artmış, bazı maddeler için azalmış ve bazı maddeler için değişmemiştir. Düzeltme formülleri kullanılarak şans başarısından arıtılan madde ayırıcılık gücü indeksleri bazı maddeler için aşırı korelasyon değerleri vermiş, şans başarısından arıtmada öz-değerlendirmeden yararlanıldığında hiçbir maddenin aşırı korelasyon değerleri verdiği gözlenmemiştir. Türk dili ve anlatım ve matematik testleri için KR-20 güvenirlik katsayıları, şans başarısından arıtmada düzeltme formülleri kullanıldığında ve öz-değerlendirmeden yararlanıldığında bir miktar artış göstermiştir. Türk dili ve anlatım ve matematik testleri için geçerlik katsayıları şans başarısından arıtmada düzeltme formüllerinden yararlanıldığında bir miktar artmış, öz-değerlendirmeden yararlanıldığında ise bir miktar azalmıştır. Türk dili ve anlatım ve matematik testleri için şans başarısından arıtmada düzeltme formüllerinden ve öz-değerlendirmeden yararlanıldığında testlerin ortalama güçlük değerleri bir miktar azalmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which practices correction formulas on multiple choice Turkish Language and Expressions and Maths test results and aims to determine the effects of correcting chance success on test and item statistics by the help of self-assesment, is on the one hand a theoretical on the other hand an experimental study. This study conducted at 11 Secondary Schools in Kahramanmaraş city centre among 865 10th grade students in 2011-2012 Academic Year. ?9th Grade Turkish Language and Expression Test? and ?9th Grade Maths Test? including 20 questions and five likert scale were used as assesment and evaluation instrument in the study. The conduction of the tests completed in two months at the beginning of spring semester of 2011-2-12 Academic Year and with regard to the aim of the study the previous year?s Turkish Language and Expression and Maths year end marks were taken from the school administration.The findings of the study revealed that using correction formulas and making self-assessment while correcting chance success for Turkish language, expression and maths tests seems to decrease the indexes of item difficulty. For easy and medium difficulty level items, self-assessment made more corrections and for relatively more difficulty level items, correction formulas made more corrections. In Turkish language, expression, and math tests, item discrimination index value which was purified from chance success by the help of the correction formulas increase for all items. Item discrimination index value which was purified from chance success by the use of self-assessment, increased for most of the items, decreased for some items, and remain the same for some items. It was observed that item discrimination index value which was purified the chance success by the help of the correction formulas gave extreme correlation values while the use of self-assessment to purify the chance success did not give any extreme correlation values. When correction formulas and self assessment were used to purify the chance success, KR-20 internal consistency reliability numbers slightly increased for Turkish language, expression and maths tests. Test validity coefficients for Turkish language, expression and maths tests increased slightly when correction formulas were used to purify the chance success. Test validity coefficients for Turkish language, expression and maths tests decreased slightly when self-assessment was used to purify the chance success. Using correction formulas and self-assesment in purifying Turkish Language,expression and Maths tests from chance success, mean difficulty of test values are slightly decreased.