Ankara ili üniversite öğrencileri koku profilinin belirlenmesi
Determination of odor profile of uni̇versity students in the Ankara province
  1. Tez No: 356670
  2. Yazar: ÖMÜR UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN R. ÇELEBİ, PROF. DR. FATİH YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Halk Bilimi (Folklor), Clothing Industry, Folklore
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Koku duyusu subjektif bir duygu olması nedeniyle diğer duyular kadar incelenememiş ve koku alma iletilerinin yorumlanma işlemi henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak koku iletilerinin ya doğrudan ya da talamus ile dolaylı yoldan beyne iletildiği bilinmektedir. Yollardan biri koku alma korteksinden geçerken diğeri de limbik sistemden geçer. Limbik sistemin duyusal iletiyi aldığı ve yorumladığına inanılır. Koku yollarından biri koku alma korteksinde sonlanırken, diğeri duyusal iletilerin yorumlandığı limbik sisteme ulaşır. Yine de bilim insanlarının koku almanın doğasını karakterize edebilecek bilgi birikimi yok denecek kadar azdır. Bu nedenle koku beğeni profilinin bireyler arasındaki farkların ötesinde toplumlar arasındaki farkların bile ortaya konulması son derece önem taşımaktadır. Bu çalışmada; Türkiye örneklemi için öznel bildirimler ile EEG verilerini anlamlandırmak, cinsiyet değişkenini göz önünde bulundurarak ortak bir payda oluşturmak ve toplumdaki koku beğeni profilini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada, koklama ve kokular hakkında detaylı hiçbir bilgiye sahip olmayan, naif denekler seçilmiştir. 18 - 28 yaş arasındaki 84'ü kadın 71'i erkek olmak üzere toplam 155 üniversite öğrencisinden oluşan denekler öznel duyusal değerlendirmeye katılmıştır. Katılan öğrenciler arasından tesadüfi olarak seçilmiş; 18 - 28 yaş arasındaki 18 sağlak kız öğrenci ve 18 sağlak erkek öğrenci olmak üzere toplam 36 üniversite öğrencisinin EEG ölçümleri alınmıştır. Araştırmanın koku panelini farklı koku ailelerinden seçilmiş toplam 13 hoş koku; portakal çiçeği, yasemin, şeftali, aldehit, misk, vanilya, sandal ağacı, çimen, amber, bergamot, çam, gül ve paçuli oluşturmaktadır. Araştırmada, katılımcıların demografik özellikleri ve kokuları koklayarak oluşturdukları öznel bildirimleri ve koklama esnasındaki EEG verileri irdelenerek, Ankara İli Üniversite Gençlerinin Koku Profili ortaya konulmuş ve ulaşılan sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to it's subjective nature, olfaction has not been investigated as much as the other senses, likewise interpretation of olfactory signals -has not yet been fully understood. However, it's known that olfactory signals are transmitted to the brain either directly or by the way of thalamus. One of the two olfactory pathways ends in the olfactory cortex, while the other travels to the limbic system where it is believed that sensory messages are interpreted. Yet, scientists barely have enough information to properly characterize the nature of olfaction. Therefore, the most important point of this subject is the odor appreciation profile, in which differences between societies should be revealed beyond individual differences. In this study, interpretation of EEG data along with the participants' subjective statements of the sample and the creation of a common denominator by considering the gender variable was utilized in the aim of determining the odor appreciation profile of Turkish society. The selected naive subjects for this study had no detailed knowledge about smells. 155 subjects (84 female and 71 male college students) between the ages of 18 and 28 years participated in the subjective sensory evaluation. EEG measurements were recorded from a randomly selected set of 36 students, out of all the participants, consisting of 18 right-handed female and 18 right-handed male subjects ranging in age from 18 to 28 years. The odor panel of the research included orange blossom, jasmine, peach, aldehyde, musk, vanilla, sandalwood, grass, amber, bergamot, pine, rose and patchouli; 13 different pleasant odors, selected from different fragrance families. In this research, participants' subjective statements by smelling the odors and EEG recordings during the smelling process with their demographic characteristics is examined; consequently the Odor Profile of University Students in the Ankara Province is presented and in accordance with the conclusion recommendations are postulated.