Egemenlik yetkisinin demokrasi açısından sınırlandırılması
Limitation of authority of sovereignty in terms of democracy
- Tez No: 319455
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Egemenlik devlet düzeni açısından önemli bir kavram olduğu için yoğun tartışmaların ekseninde her zaman yer almıştır. Bu konuda çok çeşitli fikirler ileri sürülmüştür. Egemenlik yetkisinin mutlak, genel ve sınırsız bir anlayış doğrultusunda olması gerektiğini ileri sürenler olduğu gibi, bu yetkinin sınırlı bir anlayış çerçevesinde olması gerektiğini ifade edenler de olmuştur. Bu iki karşıt görüşün değerlendirilip, genel anlamda nasıl bir egemenlik anlayışının olması gerektiği araştırmanın ana eksenini oluşturmaktadır.Araştırma, egemenlik yetkisinin tarihsel gelişim aşamalarında ne gibi değişiklikler geçirdiğini, mutlak egemenlik anlayışından sınırlı egemenlik anlayışına geçişin nasıl olduğunu ve bu konuda fikirler geliştirmiş düşünürleri, egemenlik yetkisinin kişi hak ve özgürlükleri karşısında ne şekilde sınırlandırılması gerektiğini ve günümüzde gelinen noktadaki boyutunu konu almaktadır.Araştırma, egemenliğin ulus devletin ve ulus egemenliğinin ortaya çıkışıyla birlikte geçirdiği dönüşüm sürecinden hareketle hukuk devleti, kuvvetler ayrılığı, insan hakları, küreselleşme gibi kavramlarla olan ilişkisini de ortaya koymaktadır. Bu kavramların egemenlik yetkisi üzerinde yarattığı sınırlandırıcı etkiden bahsedilmektedir. İnsan haklarının evrensel düzeyde ele alındığı günümüz dünyasında sınırsız bir egemenlik anlayışının söz konusu olamayacağından hareketle küreselleşmenin egemenlik üzerindeki sınırlayıcı etkileri de araştırmanın kapsamını oluşturmaktadır.Uluslararası alanda devletler anlaşmalar yapıp birbirleriyle diplomatik ilişkiler çerçevesinde bağlantılar kurarak ilişkilerini geliştirip güçlendirmektedirler. Devletlerin bu şekilde birbirleriyle bağlantılı olduğu bir ortamda sınırsız bir egemenlik anlayışı doğrultusunda hareket etmeleri birbirleriyle ilişkilerini zedeleyecek duruma gelmelerine neden olacağından hareketle araştırmanın kapsamı dâhiline uluslararası ve ulusalüstü örgütlerin egemenliğe getirdiği sınırlamalar da dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sovereignty has always been in the axis of intense debate as it is a fundamental concept of the government system. Various ideas have been proposed in this regard. There are people who argues that the sovereignty is absolute, general and unlimited and the others who believe that sovereign authority should be limited. The study focuses on these two opposing arguments by giving an evaluation that how the concept of sovereignty should be.The study states what changes took place in terms of sovereign authority in history, how the transition from absolute sovereignty to limited sovereignty developed and philosophers who developed ideas on this issue, how the sovereign authority should be limited in order to protect individual rights and freedoms and the contemporary debates about this issue.The study states the relation between constitutional state, separation of powers, human rights, globalization, in respect of the transformation process of national sovereignty from the emergence of nation state. The restrictive effect of these concepts on sovereignty is also mentioned. The study also includes the restrictive effects of globalization on sovereignty as there can be no unlimited sovereignty since the human rights are regarded in the global context today.States develop and strengthen their relations by making agreements and conducting relationship in terms of diplomatic relationship. The study also includes the restrictive effects of international and supra-national organizations on sovereignty where the states become interrelated in this way, regarding that it became hard for each state to act with an unlimited sovereignty perspective as it would damage the relation among them.The authority of sovereignty is an extremely wide conception. It is beyond the limits of this study to analyze every aspects of sovereignty. Therefore, the study mainly focuses on general sovereignty and its limitation in order to protect individual rights and freedoms.