Poor but not in despair: An investigation of low-income consumers coping with poverty
Yoksul ama çaresiz değil: Düşük gelirli tüketicilerin fakirlikle başa çıkma yollarının araştırılması
  1. Tez No: 319528
  2. Yazar: GÜL YÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tezde düşük gelirli tüketicilerin maddi kısıtlamalar ve tüketim kültürü ile nasıl başa çıktıkları araştırılmıştır. Çalışmada kalitatif araştırma metodları kullanılmış ve yirmi iki düşük gelirli bayan tüketiciyle görüşülmüştür. Bulgular, dört faktörün düşük gelirli tüketicilerin fakirliğe olan yaklaşımını etkilediğini ve tüketim kısıtlamaları ile başa çıkmalarına yardımcı mekanizmalar sağladığını göstermektedir. Öncelikle, birçok tüketici maddi kısıtlamalarla, dini öğretiler yoluyla, fakirliği tekrar yorumlayarak ve tüketim kültürüne proaktif bir şekilde karşı koyarak başa çıkmaktadır. Diğer yandan, düşük gelirli tüketicilerin köy kökenli olmaları ve benzer geçmişe sahip kişilerle yaşıyor olmaları, yoksunluk hissinin yoğunluğunu ve maddi zorluklarla başa çıkmalarını etkilemektedir. Davranışsal başa çıkma stratejisi olarak düşük gelirli tüketiciler kaynaklarını etkili ve yaratıcı şekilde kullanarak ihtiyaç ve isteklerini karşılayabilmektedir. Son olarak, sosyal destek alan veya almayı kabul eden düşük gelirli tüketicilerin maddi kısıtlamalarla daha iyi başa çıkabildiği gözlemlenmiştir. Düşük gelirli tüketiciler sosyal bağlarını kullanarak kişiliklerini desteklemekte ve kendilerini zengin tüketicilerden ayırt etmektedirler. Son bölümde araştırmanın akademik bilgiye katkıları, sınırlı kaldığı yönleri ve ileride yapılacak araştırmalara dair öneriler tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores mechanisms low-income consumers use to cope with material constraints and increasing pressure of consumer culture. Data were collected through qualitative research methods and draw upon twenty-two female low-income consumers. Findings suggest that consumption restrictions do not always end up with severe negative consequences because of mainly four factors. These factors affect low-income consumers? approach to poverty and provide mechanisms to low-income consumers to cope with consumption restrictions. First, many of the informants cope with material constraints by redefining the meanings of poverty and proactively resisting consumer culture through utilizing religious discourses and norms. Second, structural issues such as their roots in village and living with people who have similar backgrounds affect the intensity of felt deprivation and their coping in the city. Third, low-income consumers find unconventional ways of meeting their needs and wants through effective and creative uses of their resources. Lastly, those who receive or accept social support are better able to handle material restrictions. Low-income consumers use community ties to boost their identities and differentiate themselves from affluent consumers. The thesis ends with a discussion of contributions, implications, limitations, and future research directions.