The Ottoman Special Organization - Teşkilat-i Mahsusa: An inquiry into its operational and administrative characteristics
Teşkilat-ı Mahsusa: Operasyonel ve idari özellikleriyle ilgili bir soruşturma
  1. Tez No: 319529
  2. Yazar: POLAT SAFİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. OKTAY ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
İstihbarat ve çete terimlerinin kullanımı yahut yanlış kullanımı literatürde birbiriyle uzlaşmayan bir dizi Teşkilat-ı Mahsusa tanımının üretilmesine ve dolaysıyla konunun kapsamının sınırlandırılmasında problemler ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu tez, Teşkilat-ı Mahsusa'yı anlama ve anlamlandırmanın en yarayışlı yolunun Teşkilat-ı Mahsusa teriminin kavramsallaştırılmasıyla yakın ilişkili olduğunu öne sürmektedir. Böylelikle, Teşkilat-ı Mahsusa hakkında basit bir tanımsal model üretilebilir ve böylelikle konuyla ilgili bir dizi belirsizlik en başından ortadan kaldırılabilir. Teşkilat-ı Mahsusa'nın doğasına vurgu yapan bu tanımın aynı zamanda örgütün operasyonel ve idari özelliklerinin berraklaştırılmasında epistemik bir yol gösterici vazifesi görmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The usage or misuse of the terms, intelligence and band, has culminated in the production of a number of irreconcilable Special Organization (hereafter SO) definitions in literature, thereby leading to complications in the limitation of the scope of the subject matter. This thesis argues that the most effective way to understand and grasp the SO is closely related to the conceptualization of the term, Teşkilat-ı Mahsusa. In this way, a simple definitional model of the SO is produced, thus eliminating some ambiguities about the subject from the outset. This definition emphasizing the nature of the SO is also expected to act as an epistemic guide for the clarification of the operational and administrative characteristics of the SO.