Galata Mahkemesine ait 141 no'lu Şer'iye Sicili'nin (H. 1098-1099)transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
The transcription and the evaluation of the 141 numbered Shariyyah Register of Galata Court (H. 1098-1099)
  1. Tez No: 319578
  2. Yazar: ALPASLAN YÜKSEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ZİYA KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 532
Özet
Şer'iye sicilleri Osmanlı Tarihini araştıran tarihçiler için ana kaynaklardır. Osmanlı Devleti'nin idari teşkilatlanması ve sosyal yapısı, şer'iye sicillerinin dikkatli değerlendirilmesine bağlı olarak doğru anlaşılabilir. Şer'iye sicilleri, incelenen bölgeye ait idari yapı, mahalleler, köyler, ictimai durum, ticari vaziyet, esnaflar, kullanılan eşyalar, evler ve dini hayat gibi pek çok konuda bize bilgi vermektedir. Bu araştırmamızda 141 No'lu Galata Şer'iye Sicilini esas alarak Galata'nın Hicri 1098-1099 / Miladi 1687-1688 tarihleri arasındaki sosyal ve ekonomik durumunu ortaya koymaya çalıştık. Çalışmamız dört bölümden meydana gelmiştir. İlk bölümde Osmanlı Devleti'nde yargı sistemi, mahkeme ve mahkeme görelileri, şer'iye sicillerinin tanımı ve kapsamı hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölüm ise Galata'nın tarihinde sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamı kapsamaktadır. Üçüncü bölümde ise 141 No'lu Galata Şer'iye Sicilinde yer alan 278 adet kayıt transkripsiyon edilerek günümüz alfabesine çevrilmiş, belli bir plan dâhilinde tasnif edilerek özetlenmiştir. Son bölümde ise transkripsiyon edilen kayıtlardan yararlanılarak Galata'nın Hicri 1098-1099 / Miladi 1687-1688 tarihleri arasındaki idari yapısı, mahalleleri, köyleri, içtimai durumu, ticari vaziyeti, esnafları, kullanılan eşyaları, evleri ve dini hayatı gibi pek çok bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shariyyah Sicils are main sourches for historians to research about Ottoman History. To understand Ottoman governmental system and social life correctly depends on accurate evaluation of shariyyah sicils. Shariyyah Sicils give to us information about examined region?s administrative, districts, villages, social status, economic activities, artisans, using goods, domiciles and religious life. In this research we tried to understand social and economic position of Galata, the years between H. 1098-1099 / A.D. 1687-1688 on the basis of Galata Shariyyah Sicils which number 141. Our work consists of four parts. In the first part, it has been given explanatory information about ottoman judical system,court and court officials and on the definition and content of shariyyah sicils in the Ottoman Empire. The second part which covers all the basis of social, cultural and economic life in the history of Galata. In the third part; 278 officials writings in the 141 Galata Shariyyah Sicil, categorized and evaluated with converting into current alphabet with transcription within a spesific plan. In the final part it is given information examined region?s administrative, districts, villages, social status, economic activities, artisans, using goods, domiciles and religious life of Galata the years between H. 1098-1099 / A.D. 1687-1688 with the help of the documents which has been transcripped before.