The historical roots of the fractioned nature of the contemporary Ukrainian society
Günümüz Ukrayna toplumunun bölünmüş yapısının tarihsel kökenleri
  1. Tez No: 319601
  2. Yazar: TUNA GÜRSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. HAKAN KIRIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Ukrayna'nın farklı bölgelerinin belirgin bölgesel oy farklılıkları, politik kültür farklılıkları, birbiriyle uyumsuz tarih yorumlamaları, çelişen dil tercihleri, ve ülkenin dış politika yönelimi hakkında birbirine ters öncelikleri olması bölgesel farklılıkları olan bir Ukrayna toplumunun varlığını gözler önüne sermiştir. Bölünmüşlüklerin ağırlıklı olarak tarihi bölgelerle kesiştiği gerçeği, bu bölgeler farklı tarihsel dönemlerde farklı ülkelere ait olduklarından, bu durumun daha çok farklı tarihsel deneyimlerle, yani farklı tarihi miraslarla alakalı olduğu çıkarımına yol açmaktadır. Bu doğrultuda, bu tez günümüz Ukrayna toplumunda gözlemlenen yaygın ve kalıcı bölgesel farklılıkların tarihsel kökenlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu farklılıkların Ukrainlerin atalarının aynı anda farklı farklı siyasi egemenlikler altındaki deneyimlerinin, farklı ve hatta bazen çelişen politikalara maruz kalmış olmalarının bir yansıması olduğu iddia edilmektedir. Bu tez, Kiev Rusyası'ndan başlayıp modern Ukrayna'ya kadar uzanan bir analiz ile farklı tarihsel bölgelerdeki gelişmeleri karşılaştırarak Ukrainlerin farklı tarihsel deneyimlerinin nasıl farklı öz kimliklendirmelere sebep olduğunu gösteren kapsamlı bir resim sunmayı amaçlamaktadır. Bu tezde gerçekleştirilen farklı dönemlerin tarihsel analizi günümüz Ukrayna'sındaki bölgesel farklılıkların gelişiminde Ukrain nesillerinin yüzyıllar süren birbirinden farklı tarihsel deneyimlerinin ve bıraktıkları tarihi mirasın asli rolünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The existence of a regionally divergent Ukrainian society is manifested not only in sharp regional voting differences, but also in differences in political culture, incompatible interpretations of history, conflicting choices of language and opposing preferences on country?s foreign policy orientation in different regions of Ukraine. The fact that divisions mainly correspond to historical regions led to the inference that these regional differences could largely be a matter of different historical experiences, that is different historical legacies, since these regions belonged to different countries during different historical periods. Accordingly, this thesis intends to analyze the historical roots of the extensive and persistent regional differences observed within the contemporary Ukrainian society, and lays the claim that this diversity is a reflection of their ancestors? experiences in several diverse political dominations simultaneously, experiencing a life in very different environments provided by different sovereigns, and being exposed to different and sometimes even conflicting policies. Comparing the developments in different historical regions, this thesis aims at giving a comprehensive picture as to how the different experiences of Ukrainian people resulted in different self-identifications starting its analysis from the Kievan Rus? and reaching up until the modern Ukraine. The historical analysis of different historical periods performed in this thesis demonstrates and confirms the fundamental role played by centuries long diverging historical experiences of Ukrainian generations and their historical legacy on the evolution of contemporary regional distinctions.