Dünya'da ve Türkiye'de menkul kıymetler borsalarının gelişimi ve bugünkü durumu
- Tez No: 31962
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
-144- ÖZET Bu çalışmada hisse senedi, tahvil ve menkul. kıymetlerin alıcı ve satıcı arasında alım-satım işlemlerinin yapıldığı yer olan menkul kıymetler borsaları hakkında genel bilgiler araştırılmıştır. Ayrıca menkul kıymetler borsalarının geçmişi, bugünkü durumu, ekonomik işlevleri ve dünyada bulunan belli başlı menkul kıymetler borsalarından bazıları da incelenerek İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın göstermiş olduğu performansı değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; gelişen iletişim olanakları sayesinde menkul kıymetler borsaları, işlemlerinin birbirleri İle uyumlu hale getirildiği ve global bir pazar görünümü kazandıkları belirlenmiştir. Borsalarda alım-satım işlemleri, bir ülkenin yasal ekonomik ve politik sınırları içerisinde alıcı ve satıcı arasında gerçektigi; bu anlamda çalışmada son olarak bu açılardan ele alındığında IHKB'nin çok olumlu bir performans gösterdiği tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-145- SUMMARY in this study was gave generally matters about of stock exchange where between salesmen and buyers of were made buy-sale of shares, drafts and securuties. For this purpose were investigated in yesterdays and todays, about of function and economic works of stock exchange. This aplication were investigated better than the other of stock exchange at the world. At the end of this research, aimed that determination performance of Istanbul Stock Exchange (İSE). According to the result of the experement some of the stock exchange has better seceruties market (share markets) that they were used world trans-receive information systems. They are became globalization markets. It is conoulated that salesmen and buyer were made buy-sale in law, political and economic order in the countries. This study were research in Turkei. in which that Istanbul Stock Exchange were show better performance about of laws, tecnical and economising.