Maddi duran varlık standardının Türk vergi sistemiyle karşılaştırılması
The comparison of tangible assets standard with the Turkish tax system
  1. Tez No: 319724
  2. Yazar: RAMAZAN NERGİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MASUM TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
01.Temmuz 2012 tarihinde yeni Türk Ticaret Kanununun yürürlüğe girmesiyleUluslararası Muhasebe Standartlarını esas alan Türkiye Muhasebe Standartları zorunluhale getirilecektir. Bu durum ülkemizin uluslararası arenada mali tablolarınoluşturulmasında etkili olmasını sağlayacaktır.TMS'nin asıl amacı, işletmelerin gerçeğe uygun ve uluslararası platformdakistandartlarla değerleme ve kayıtlar alarak mali tabloların hazırlanmasıdır. TürkiyeMuhasebe Standartları 01.01.2013 tarihi itibari ile yürürlüğe girecek olup, sistemiuygulayan gelişmiş ülkeler ile finansal raporlama bağlamında entegrasyonsağlanacaktır. Yatırım yapacaklar, kredi veren kurumlar ve diğer mali tablokullanıcıları işletmenin faaliyetlerinin sonuçlarını gerçekçi ve uluslararası kurallarauygun olarak değerlendireceklerdir. Bu durum daha doğru ve hızlı karar verebilmeimkanı sağlayacaktır.Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun uygulamaya geçişi, muhasebe standartlarındakideğişiklikler ile VUK'daki düzenlemelerin mali tablolar üzerindeki etkisini ortadankaldıracaktır. Vergi Usul Kanunu'nun da yer alan değerleme esasları, yalnızca vergimatrahının hesaplanmasında kullanılacaktır.Yapılan bu çalışmanın amacı maddi duran varlık hesapları açısından standartlarile vergi uygulamalarının karşılaştırmasını yapmak, konu ile ilgili örnekler vererekişletmenin mevcut kar/zarar durumuna etkisini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
When the new Turkish Trade Law comes into effect on the 1st of July 2012,Turkish Accounting Standards that will be based on International AccountingStandards will be obligatory. This situation will provide Turkey to be effective on theformation of financial tables.The main purpose of the Turkish Accounting Standards is the preparation ofthe fiscal tables by the firms by assessing and keeping records with the real standardsin the international platform. Turkish Accounting Standards will come into effect on01.01.2013 and integration in the perspective of financial reporting will be achievedwith the developing countries which apply the system. Investors, institutions that givecredits and other financial table users will evaluate the results of the companies?activities realisticaly and appropriately to the international standards. This will enablethe ability to decide more quickly and accurately.The coming into effect of the new Turkish Trade Law will eliminate theeffects of the changes in the accounting Standards and arrangements in the TaxProcedure Law on the financial tables. The assesment principles that exist in the TaxProcedure Law will only be used in the calculation of taxable income.The purpose of this study is to make the comparison of the standards and taxapplications in the framework of tangible fixed assets accountand to display its effecton the current profit/loss situation of the company by giving examples.