Vergi Hukuku ve TMS yönünden maddi duran varlıklarda amortisman konusunun karşılaştırmalı incelenmesi ve muhasebesi
Comparative analysis and accountancy of depreciation on real assets with respect both to taxation law and Turkish Accounting Standards
- Tez No: 427294
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Globalleşmenin etkisiyle birlikte sermaye de küreselleşmiş olup ülke mevzuatlarına ek olarak birçok ülkede faaliyet gösteren uluslararası firmaların, tüm dünyada çeşitli çıkar grupları tarafından daha da anlaşılır olunabilmesi için mali tabloların belirli standartlara göre hazırlanması ihtiyacını doğurmuştur. Bu durum, ülkemizdeki işletmelerin de finansal tablolarının uluslararası çıkar grupları tarafından kendilerine uygulama alanı bulmuştur. Bu nedenle ülkemizdeki şirketler de bugüne kadar VUK' a göre uyguladıkları mevzuat hükümleriyle beraber aynı zamanda uluslararası firmaların uluslararası muhasebe standartları hükümlerine göre de raporlama yapma ihtiyacı duymuştur. Maddi duran varlık standardının temel amacı varlıkların aktifleştirilmesi, defter değerinin belirlenmesi ve bunlarla ilgili olarak finansal tablolara yansıtılması gereken amortisman tutarı ile birlikte değer düşüklüğü zararlarının belirlenmesi ve değerleme yöntemidir. Maddi duran varlıklar da amortisman konusu, VUK, KVK ve TTK' da yer almaktadır. Ancak ayrıntılı olarak VUK' da yer verilmiştir. Çoğu işletmelerin mali tabloların içinde önemli paya sahip olan maddi duran varlıkların üzerinden amortisman ayrılması şirketin dönem karına etkisi oldukça fazladır. Bu çalışmada işletmelerin aktifindeki sabit kıymetlerin değerlemesi ve amortisman konuları Vergi Usul Kanunu ve Türkiye Muhasebe Standartları açısından incelenmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the capital is globalised with the effect of globalisation; in addition to the laws of the country, the statements had to be prepared in compliance with specific standards, in order to be more comprehensible for the interest groups worldwide. This situation has caused the countrywide enterprises to use statements compatible with the interest groups worldwide. Therefore the firms in our country began to keep reports according not only to the legislation provisions of Tax Procedure Law, but also to the accounting standards of the international firms. The main goal of real asset standard is activating the assets, determining the book values and the amount of depreciation value thereof needed to be projected in the statements, by determining impairment losses and valuation methods. The depreciation in real assets takes part in Tax Procedure Law, Corporate Tax Law and Turkish Code of Commerce. Especially in Tax Procedure Law, this issue is included in detail. The cost of depreciation of the real assets, which have an important role in statements, widely effects the companies' period profit. In this study, we examined and compared the appreciation and depreciation of the real assets of the enterprises according to Tax Procedure Law and Turkish Accounting Standards.