Küçük ve orta boy işletmelerde bağımsız denetim
Independent auditing in small and medium sized enterprises
  1. Tez No: 320926
  2. Yazar: PINAR YANDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIYMET TUNCA ÇALIYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Son yıllarda küreselleşmenin etkisi ve denetim eksikliğinin yadsınamayacak düzeyde olması sebebiyle dünyada ve Türkiye' de yaşanan yolsuzluk ve finansal skandallar bağımsız denetim uygulamalarının daha fazla önem kazanmasına sebep olmuştur. Bu sebeplerden dolayı dünyada ve ülkemizde bağımsız denetim ile ilgili yasal düzenlemelerde gerekli değişikliklerin yapılması gündeme gelmiştir. Yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK)' nun, Küçük ve Orta Boy İşletmeler (KOBİ) için bağımsız denetim ve uluslararası finansal raporlama standartlarını zorunlu kılması Türk ticaret hayatı için devrim niteliğindedir.Bu çalışmada; öncelikle KOBİ' lerde bağımsız denetimin önemi üzerinde durulmuştur. Daha sonraki bölümlerde ise yeni TTK ve Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu (UMF)' nun çıkarmış olduğu KOBİ' lerde Bağımsız Denetim Rehberi, bağımsız denetim ve uluslararası muhasebe standartları açısından değerlendirilmiştir. İlave olarak Edirne Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ESMMMO)'na kayıtlı il merkezinde bulunan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlere (SMMM) ?Küçük ve Orta Boy İşletmelerde Bağımsız Denetim? konulu anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasının amacı; yeni TTK ve KOBİ' lerde Bağımsız Denetim ile ilgili meslek mensuplarının görüşlerini almaktır.Tez çalışması, 14 Ocak 2011'de yasalaşan yeni TTK ve KOBİ' lerde bağımsız denetimin önemi ve gerekliliğinin yanı sıra yaşanacak sorunlar ve çözüm önerilerinin yeraldığı sonuç kısmı ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
By reason of globalization effect and lack of auditing are at undeniable level in recent years; corruption and financial scandals in the world and Turkey caused independent auditing applications become more important. Therefore; necessary changes in independent auditing and related legal arrangements in the world and our country came up. New Turkish Commercial Code necessitates independent auditing and international financial reporting standards for small and medium sized enterprises (SMEs); this is a revolutionary development in the Turkish business life.In this study, it has been primarily emphasized on the importance of independent auditing in SMEs. In the next parts; Independent Auditing Guide in SMEs which was issued by the new Turkish Commercial Code and International Federation of Accountants (IFAC) has been evaluated in terms of independent auditing and international accounting standards. In addition to that; a questionnaire with the subject of ?Independent Auditing in Small and Medium Enterprises? was implemented on certified public accountants who are enrolled in Chamber of Edirne Certified Public Accountants in provincial center. Purpose of the questionnaire is to take advices of related individuals to independent auditing in the new Turkish Commercial Code and SMEs.Thesis study has been ended by the final chapter which involves the new Turkish Commercial Code which has become law in 14 January 2011, future problems and solution offers besides importance and necessity of independent auditing in SMEs.