Perakende akaryakıt sektöründe marka sadakatine etki eden faktörler
The factor affecting of brand loyalty in the retail fuel sector
- Tez No: 319775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
20. yüzyılın başlarından itibaren üretim ve tüketim biçimlerinde yaşanan hızlı gelişim ve değişmeler bütün sektörlerde olduğu gibi akaryakıt sektöründe de rekabeti arttırmıştır. Akaryakıt sektöründe, rekabete karşı koymak için müşterileri elde tutmak ve sadık müşteri kitlesi yaratmak, dikkate alınması gereken önemli konular arasında yer almaktadır. Akaryakıt işletmelerinin sadık müşterilere sahip olmaları, yalnızca satış garantisi sağlamakla kalmayıp, maliyetlerini de azaltmaktadır.Bu tez çalışmasında akaryakıt sektöründe marka sadakatine etki eden faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma, Erzurum merkez ilçede ikamet eden, akaryakıt istasyonlarından hizmet alan tüketicilere, yüz yüze anket uygulaması yoluyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda marka imajı, ünü, markayı sevme, marka memnuniyeti, akaryakıt istasyonunun konumunun markaya güven duyma ve sadakat oluşumunda etkili olduğu belirlenmiştir. Araştırmada aynı zamanda istasyon markalarının marka imajı ve marka kişiliği açısından aralarındaki algılanan farklılıklar da incelenmiştir. Sonuç olarak istasyon markalarının, marka imajı ve marka kişiliği bakımından farklı algılandığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
At the begining of the twentieth century, the rapid manners of production and consumption developments and changing enhanced competition in the fuel oil sector as well as in all sectors. In the fuel sectors to counter competition, retraining customers and creating a loyal customers are, among the important issues. The loyal customers of fuel oil companies are not only ensure warranty sales but also describe the cost.The study tried to determine the factors affecting brand loyalty in the fuel sector. The research had carried out through face-to-face survey, who got service consumers at gas stations in the central district Erzurum. Following the research, the brand image, brand reputation, brand liking, brand satisfaction, position of the gas station effective to built up the trust and loyalty, were determined. In research, also in terms of the gas stations? brands of brand image and brand personality between the perceived differences was examined. Consequently, in terms of the stations? brands of the brand image and brand personality, different perceptions were emerged.