Kıraatlar açısından Elmalılı ve Çantay meallerinin değerlendirilmesi
Review of the translations of holy quran by Elmalılı and Çantay in the aspects of recitations
  1. Tez No: 319776
  2. Yazar: MURAT OKUYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kur'an'ı Kerim, Hz. Peygamberin ?Yedi Harf ? ruhsatının ardından farklı kıraatlarla okunmuş, bu kıraatlarda sahabenin icması ile günümüze kadar intikal etmiştir. Farklı okuyuşlar Kuran kıraatlarının tefsir edilmesinde bir zenginlik oluşturmuş ve değişik hükümler çıkarılması hakkında delil olmuştur. Belirlemiş olduğumuz araştırma konumuzda bu zenginlikten istifade ederek kıraatların Kuran'ın meallerine yapmış olduğu tesiri ortaya koymaya çalıştık. Konumuzu iki meal ile sınırlandırmak suretiyle de kapsamını belirledik.Yürüttüğümüz araştırma, Kur'an'ın anlaşılması ve dinimizin yaşanması hususunda gerek bilim dünyasına gerekse toplumumuza büyük bir yarar sağlayacaktır. Bu meyanda ilgili ayetler delil gösterilerek yapılan mealler ana kaynaklarından alınmış, derlenip bir araya getirilmiş ve bilim dünyasının ve toplumun istifadesine sunulmuştur. Daha önce benzer konularda yapılan araştırmalar kıraatlar konusunun tefsire etkisi üzerindeki öneme değinmiş ancak müstakil ve kapsamlı olarak Elmalılı ve Çantay mealleri üzerindeki tesiri ortaya koyulmamıştır. Bu münasebetle yaptığımız araştırma tefsir ve meal ilmi açısından müstakil bir çalışma olmuştur.
Özet (Çeviri)
After the permission of ?Seven Letters? given by the Prophet Muhammad (peace be upon him), the Holy Quran has been recited with different versions of recitations and all of these versions have been inherited to our time with the consent of ?sahaba? (Prophet?s companion) different recitations have enriched the tafsir of the Holy Quran and been proves on to infer different judgments. In our research subject, we have been trying to present the effects of the recitations on the meanings (translations) of the Holy Quran by making use of this richness. We have been able to determine the scope of our research by narrowing it with only two studies of meanings of the Holy Quran.The research that we have been carrying out will help both the science world and our society have a better understanding of the Holy Quran. By showing the verses of the Holy Quran as the proves, the translations which were made have been extracted from the right resources, compiled together and presented for the science world and the society. Although the researches which were made on the similar subjects before dealt with the significances of the effects of recitations on the tafsir of the Holy Quran, they were not able to present these effects on the study of meanings made by Elmalılı and Çantay both substantively and comprehensively. Taking of that, the research which we made has been a substantive study in the aspects of the discipline of tafsir and meaning.