Hâricî fırkalarından Sufriyye'nin doğuşu ve gelişmesi
The emergence and development of the Sufriyya which is one of the Kharidji sects
  1. Tez No: 319791
  2. Yazar: HALİT KARS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ZEKİ İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmamızda Hâricîliğin ana fırkalarından biri olarak kabul edilen Sufriyye'nin doğuşu, tarihi süreci ve belli başlı görüşlerini incelemeye çalıştık. Giriş ve üç bölümden oluşan çalışmamızın giriş bölümünde, metod ve kaynaklar hakkında bilgiler verdik.Birinci bölümde Hâricîliğin ortaya çıktığı dinî ve siyasî ortamdan bahsettik.İkinci bölümde, Hâricîlerin fırkalara ayrılmalara süreci ve Sufriyye'nin kurucusu, isimlendirilmesi ve belli başlı görüşleri konularını ele aldık.Üçüncü bölümde ise, Sufrî isyan hareketleri ve bazı siyasî faaliyetleri konusuna değindik.
Özet (Çeviri)
In this study we tried to examine the emergence, historical process and main opinions of Sufriyya which is regarded as one of the major sects of Harijita. Our study consists of three chapters and an introduction. In the introduction we supplied information on method and references.In the first chapter we dealt with the religious and political environment in which Harijita has been emerged.In the second chapter we discussed issues like the process of separation of Harijîs into sects, founder of Sufriyya, its denomination and cardinal views.In the third chapter we touched upon Sufri rebel movements and some of its political activities.