Hâricî fırkalarından Acâride'nin doğuşu ve görüşleri
The emergence and thoughts of Ajarida as kharijite sects
  1. Tez No: 524475
  2. Yazar: AYŞE GÜL ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK TEBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İlk dönem İslam düşüncesinde derin etkileri bulunan hadiselerden bir tanesi Hâricilik Düşüncesinin ortaya çıkmasıdır. Hâricîlik, tarihi süreçte ilk teşekkülünden itibaren geniş bir yankı bulmuş, kollara ayrılması ile doktrinal bir boyut kazanmıştır. Pek çok fırkaya ayrılan Hâricîlik, temel dokusunu korumakla birlikte her bir fırka ile müstakil birer yapılanmaya dönüşmüştür. Bu çalışma, Hâriciliğin önemli kollarından bir tanesi olan Acâride'nin doğuşu, tarihsel gelişim süreci ve temel görüşleri hakkında bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Giriş ve iki bölümden oluşan çalışmada giriş bölümünde metod ve kaynaklar hakkında bilgi verilirken Hâriciliğin ortaya çıkmasını sağlayan dinamikler ana hatları ile anlatılmakta, fikrî arka planı hakkında bilgiler sunulmaktadır. Birinci bölümde Hâriciliğin ortaya çıktığı dinî ve siyasî ortam hakkında bilgi verildikten sonra Acâride'nin doğuşuna kadar Hâricîler hakkında genel bilgiler sunularak ana Hârici fırkalarından bahsedilmektedir. İkinci Bölümde Acâride'nin doğuşu ve teşekkülü sistematik olarak aktarılmış ve Acâride ile ilişkilendirilen alt kollar ele alınarak siyasî, kelamî ve fıkhî görüşleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the facts that have profound effects in the first term Islamic thought was the emergence of Kharijites idea. Khawarij has gained broad repercussions from the first period of its history and has gained a doctrinal dimension by being divided into parts. Khawarij, which divides into many sides, has been transformed into a separate structure with each branch while protecting the basic texture. This study aims to give information about the birth of Ajaride, one of the important branches of Kharijities, historical development process and basic views. The study consists of the introduction and the two main parts. While giving information about the methods and sources in the introduction the dynamics that lead to the emergence of Kharijites are explained with the outlines and the background of the idea is presented.In the first part, after giving information about the religious and political environment that Kharijiteshad emerged, general information about Kharijites is presented until the birth of Ajaride, and the main stories are mentioned. In the second part, the birth and formation of Ajaride was systematically transferred and the political, theological views were examined by considering the sub branch associated with Ajaride.