Şirketlerin halka açılması: İMKB'de bir uygulama
Initial public offering of companies: An application on ISE
- Tez No: 319793
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, İMKB'de 1995-2010 yılları arasında halka açılan 227 şirketin hisse senetlerinin incelenmesidir. Çalışmada şirketler halka açılmalarını gerçekleştirirken: halka açılmanın oranı ve hangi yöntemleri kullanmayı tercih ettikleri, halka açılmanın gerçekleşeceği zaman dilimi belirlenirken hangi piyasa durumuna veya durumlarına öncelik tanıdıkları, ortalama anormal getiri ve kümülatif anormal getirileri; ilk gün ve kısa dönem performansları incelemiştir. Ayrıca bu çalışmada halka açılan şirketlerin, hisse senetlerini yabancı yatırımcılara açma kararlarının ilk gün ve kısa dönem performansları üzerindeki etkileri de gözden geçirilmiştir.Çalışma sonucunda araştırmaya konu olan 227 şirketin: Aracılık Yüklemin Yöntemlerinden, En İyi Gayret aracılık yüklemin yöntemini, ihraç kaynağına olarak Sermaye Artırımını, hisselerini yatırımcıya satarken Talep Toplama yöntemi olarak Fiyat Teklifi Alma'yı, Yüksek oranlarda halka açılmaların daha çok tercih edildiğini, yabancı yatırımcılara açılmayan şirketlerin daha düşük fiyatlama yaparak ilk gün ortalama anormal getiri ve kümülatif anormal getirilere sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is evaluate the initial public offering of 227 companies in ISE between 1995-2010 years. Which methods, and when they are selected, and how is the market situation to offer their stocks. The issue is which methods are selected to initial public offering by those Underwriters who were agreed the companies with one another. In addition, how much companies care to the foreign investors, would they offer their stocks to them.According to the out come of this thesis, the companies which they selected Best Effort, Bookbuilding, Capital Increase methodes and those companies which offer more than %40 of thier stocks and also companies which offer thier stocks to foreign investors have not only more underpricing, and average abnormal returns in the first day but also cumulative anormal return. Therefor they want to sell all the stocks in initial public offering for resolve their financial requirements.