Kur'an'ı anlamada nüzul ortamının yeri
Place of the revelation environment in understanding the Holy Quran
  1. Tez No: 319797
  2. Yazar: MUSTAFA YÜCEL ŞARALDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA BİLGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışma, Kur'an alanında araştırma yapmak isteyenlere, Kur'an'ın gönderildiği toplumun sosyal, kültürel ve dini yapısı ile tefsir ilminin belli disiplinleri hakkında bilgi sunmayı amaçlamaktadır. islam öncesi Arap toplumunun sosyo-kültürel ve dini yapısının, Kur'an içerisinde ne kadar yer aldığını araştırmakla beraber ilk dönem ve son dönem islam bilginlerinin Kur'an çalışmaları gayreti sonucu ortaya çıkan tefsir ilminin belli disiplinlerini nasıl ele aldıklarını incelemeye çalıştık. Çalışmamızda Kur'an vahyinin geldiği dönemle ve tefsir ilminin belli alt disiplinleriyle ilgili bilgilere, genellikle islami kaynaklardan, tefsirlerden ve bazı batılı müsteşriklerin eserlerinden faydalanarak ulaştık. Çalışmalarımız neticesinde ulaştığımız sonuç ise; Vahyin indiği cahiliye toplumu, Kur'an'da vazedilen birçok dini, hukuki ve sosyal konuları bilen ve bu hükümleri uygulayan bir topluluktu. Fakat uygulanan bu hükümlere bir takım şirk unsurları, haksızlık ve zulüm katılmıştır. Kur'an getirdikleriyle Arapların inanç hayatını şirk unsurlarından arındırmış, sosyal hayatına denge getirmiş, hukuki alanda da adaleti gerçekleştirmiştir. Kur'an bu hedefini gerçekleştirirken bazı yöntemler ?muhatabın algısı, dili ve belli tedrici ilkeler vb.? ile amacına ulaşmıştır. Bu çalışmamızda Kur'an vahyi kendini gerçekleştirirken amaca yönelik tavrının ne şekilde olduğu bilinmesi açısından önemli olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide Quran researchers with a broad and detailed knowledge both on social, cultural and religious structure of the society in which the holy Quran was revealed and certain disciplines in the science of exegesis. It examines the relationship between the Quranic revelation and pre-Islamic Arab society on the one hand and approaches of classical and modern Islamic scholars to the science of exegesis on the other. In obtaining knowledge regarding particularly the age of Quranic revelation our sources of information were both Islamic and non-Islamic sources. According to our studies the jahiliyya society was already aware of and obeyed a variety of Islamic rules revealed in the holy Quran but mixed them with some polytheistic beliefs. The Quranic revelation eradicated all monotheistic elements from the beliefs of jahiliyya society, regulated their social life and established a just social order. The Quranic revelation reached its ultimate aim gradually directly addressing the mentality of the jahiliyya society through employing their language.