Maliyet azaltıcı bir yaklaşım olarak muhasebe-finansman alanında dış kaynak kullanımı: KOBİ'ler üzerıne bir uygulama
Outsourcing in the field of accounting-financing as an approach of reducing the cost: An application on SMEs
  1. Tez No: 319798
  2. Yazar: AHMET TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖNDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yönetim alanındaki yeni yaklaşımlar arasında en çok incelenen alanlardan birini dış kaynak kullanımı oluşturmaktadır. Dış kaynak kullanımı işletmenin rekabet avantajı sağlayan faaliyetlere odaklanmasına, kendi uzmanlık alanına doğrudan girmeyen faaliyetlerini ise bu konuda uzmanlaşmış organizasyon dışındaki işletmeler aracılığıyla sağlamasına olanak veren bir yönetim stratejisidir. İşletmelerde yürütülen faaliyetlerinin bir kısmı ya da tamamının konusunda uzmanlaşmış kişi ya da firmalar tarafından gerçekleştirilmesi anlamına gelen yaklaşımın işletmelerde hangi bölümlerde uygulandığı ve işletmeye ne tür faydalar sağladığı sorusunun yanıtlanması çalışmanın amacını oluşturmaktadır.Bununla birlikte, Türkiye'deki KOBİ'lerin istihdama katkıları ve yarattıkları ekonomik değer göz önüne alındığında, Türkiye'nin sosyal ve ekonomik gelişimi açısından önemli rollere sahip oldukları görülmektedir. Ancak, değişen rekabet koşulları ve ekonomik şartlar nedeniyle, Türkiye'deki KOBİ'lerin daha verimli ve sürdürülebilir olabilmeleri için kaynaklarını etkin ve verimli kullanmaları ve maliyetlerini daha etkin şekilde kontrol etmeleri gerekli olmaktadır.Bunun sonucu olarak KOBİ'ler maliyetlerini en aza indirgemek ve kaynaklarını daha verimli kullanmak amacıyla farklı yönetim yaklaşımlarından yararlanmaktadırlar. Bu durumda, bu tez çalışması, özellikle Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) ?Muhasebe-Finansman alanında? dış kaynak kullanımıyla kendi temel yetenekleri olan konular üzerinde ciddiyetle durmaları, temel (öz) yetenekleri olmayan konularda ise dış kaynak kullanımına giderek maliyet avantajına sahip olmaları beklentisi ve varsayımıyla gerçekleştirilmiştir.Bu bağlamda, bu araştırma ile dış kaynaklardan yararlanmanın önemine işaret edilmekte ve bu uygulamanın işletmelere sağladığı yararlara değinilerek, özellikle Muhasebe-Finansman alanında dış kaynak kullanımın maliyetleri azaltma yönündeki katkıları incelenmeye çalışılmaktadır. Çalışmada öncelikle dış kaynaklardan yararlanma kavramı açıklanmış, dış kaynaklardan yararlanmanın faydaları ele alınarak, işletmelerde dış kaynaklardan yararlanma alanları değerlendirilmiştir. Elazığ, İzmir ve İstanbul illerindeki Organize Sanayi Bölgelerinde faaliyette bulunan KOBİ'lerde dış kaynaklardan yararlanma düzeyine ve Muhasebe-Finansman alanında dış kaynak kullanımına ilişkin olarak yapılan araştırmanın bulguları ise son kısımda yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The outsourcing approach is defined as the supply of the products and services by external firms and professional people rather than providing them within the company. Outsourcing is giving possibility as a strategic management vehicle. Establishments have tandency to make outsource couse of focus to their basic function. They give out other functions from their basic functions to develope their competition structure. In addition to outsource decreasing costs, share in risks, developing quality, making elastic structure etc. helps to increase performance of companies. Finding answers to the questions of in which functions the companies use outsourcing and what kind of benefits they get is the main point of this thesis study. This thesis study aims at researching into practical applications of the approach, outsourcing, in search with Small and Medium Size Enterprises (SME?s) from different industries, which has gradually become important in Turkish economy because of their enonomic and social contributions to Turkish economic growth.Additionally, when Turkish SMEs? contributions to the economy and their economic value addition are taken into consideration, it is seen that they have critical roles in Turkey?s social and economical development. However, due to the changing competition conditions and economic situations, the SMEs in Turkey should use their resources more effectively and efficiently and should control their costs more efficiently in order to be more productive and sustainable.Accordingly, the SMEs have been utilizing new and different management approaches in order to decrease the costs and to use their resources more efficiently. Therefore, this thesis study has been done with the assumption and expectation of SMEs can outsource their ?Accounting-Finance function?, can focus on their own core competencies and can outsource the activities which are not their core competency in order to take the low cost advantage.Thus, this study aims at the determination of the areas that are outsourced in SME?s specifically the identification of their application of outsourcing in the are of SME?saccounting-finance facilities. In this study, firstly, the definition of ?outsourcing? has been explained. Secondly, the factors leading firms to outsourcing have been examined. After that, the areas that are outsourced have been evaluated and the advantages and benefits of outsourcing fort he organizations are examined. Lastly, the findings of the study showing how outsourcing have been applied in SME establishments by conducting a questionnaire survey in SME?s located in Elazığ, İzmir and İstanbul Organized Industry Regions have been explained.