Doğal gaz talebini etkileyen sosyo-ekonomik faktörlerin analizi: Osmaniye örneği
Analysis of socio-economic factors which effect natural gas demand: Osmaniye sample
  1. Tez No: 319799
  2. Yazar: ABDULKADİR SEZAİ EMEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. E. MUHSİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, diğer yakıt türlerine göre daha ucuz ve çevre dostu olan doğal gaz incelenmiştir. Bu çalışmada, Osmaniye ilinde yaşayan hanehalklarının doğal gaz talebini etkileyen başlıca sosyo-ekonomik faktörlerin analizi amaçlanmıştır. Bu amaçla, hanehalklarına uygulanan anketlerden elde edilen veriler kullanılarak Logit modeli yardımıyla doğal gaz talebini etkileyen faktörler tahmin edilmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde, doğal gaz ile ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, Dünya'da ve Türkiye'de doğal gaz piyasasının yapısı analiz edilerek konu ile ilgili daha önce yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümün birinci kısmında, araştırmada kullanılan materyal ve yöntem, anakütle ve örnek hacminin belirlenmesi, anketin tasarlanması ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümün ikinci kısmında, hanehalklarının doğal gaz tercihleri ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümün üçüncü kısmında, demografik faktörlere göre, konutla ilgili özelliklere göre, ekonomik faktörlere göre ve doğal gaz kullanımına ilişkin faktörlere göre ısınma sistemi tercihi araştırılmıştır. Üçüncü bölümün dördüncü kısmında ise, çoklu logit model yardımıyla ısınma sistemi tercihinde etkili olan faktörler belirlenmiştir. Bu faktörler; binadaki daire sayısı, yaşanılan bölgede hava kirliliğinin olup olmaması, yıllık ortalama ısınma gideri ve doğal gaz hakkındaki bilgi derecesidir.
Özet (Çeviri)
In this study natural gas, which is cheaper and environmentally friendlier than other energy resources has been examined. Aim of this study is; to analyze the main socio-economic factors which affect natural gas demand of households who lives in Osmaniye. In order to reach this aim; Logistic model has been used to forecast natural gas demand.In the first part of the study; some general information is given about natural-gas as an energy resource. In the second part; structure of the natural-gas market in the World and in Turkey is analyzed and the past studies are included. In the first section of the third part; materials and the methodology that is used in this research, universe and the sample size, designing of the survey. In the second section of the third part; some information has been given about natural-gas preferences of households. In the third section of the third part; heating system preferences analyzed according to; demographic factors, features of the housing and the usage of natural-gas. Finally; in the fourth section of the third part of this study; factors that affect heating system preferences has been examined by using the Logistic model. These factors are number of flats in housing, existence of air pollution, average annual expense and the level of knowledge about natural-gas as an energy resource.