Öğrencilerin dersteki başarılarını etkileyen faktörlerin kovaryans analizi ile araştırılması: Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi örneği
Investigation of factors affecting the achievement analysis of covariance students in course: The case of Atatürk University Faculty Of Economic and Administrative Sciences
  1. Tez No: 319801
  2. Yazar: FATİH SOĞUKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kovaryans analizi (ANCOVA) varyans analizi ve regresyon analizinin özelliklerini kombine eden bir tekniktir. Kovaryans analizi ya gözlemsel çalışmalarda ya da tasarlanmış deneylerde kullanılır. Temel fikir, bağımlı değişkenle ilişkili bir veya daha fazla ilave nicel değişkenlerle faktör etkilerini içeren varyans analizi modelini büyütmektir. Bu büyütme modeldeki hata terimlerinin varyansını azaltmak için tasarlanmıştır. Sonuç olarak, kovaryans modeli regresyon modelinin sadece özel bir türüdür.Kovaryans analizi hakkında teorik bilgiler verildikten sonra uygulamada, öğrencilerin dersteki başarılarını etkileyen faktörler kovaryans analizi ile araştırılmıştır. Bu bağlamda Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde eğitim gören öğrenciler üzerinde yapılan bir anket çalışması veri olarak kullanılmıştır. Elde edilen veriler incelenerek anket sonuçlarına göre yorumlanmıştır
Özet (Çeviri)
Covariance analysis (ANCOVA) is a tecnique that combines feautures of variance analysis and regression analysis. Covariance analysis can be used for either observational studies or designed experiments. The basic idea is to augment the analysis of variance model containing the factor effects with one or more additional quantitative variables that are related to the response variable. This augmentation is intended to reduce the variance of the error terms in the model. Thus, covariance models are just a special type of regression model.Theoretical knowledge about covariance analysis is given in the first part. After that the factors affecting students success are investigated by using covariance analysis in the second part. İn this context, a survey which was done on the students who studying in the Faculty Economics and Administrative Sciences at the Atatürk University. According to the data obtained from the survey results are reviewed and interpreted.