Türkiye'de dolaylı vergilerin politik ekonomisi: 1950-2011 Dönemi
The political economy of indirect taxes in Turkey: 1950-2011
  1. Tez No: 319815
  2. Yazar: GÜLİZAR SEDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİT HADİ AKDEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de çok partili rejime geçişi simgeleyen 1946 yılından günümüze kadar uygulanmış olan vergi politikaları ve bu politikaların oluşumunda ve yönlenmesinde siyasi ve iktisadi faktörlerin neden-sonuç bağlamında ne derece etkili olduğu incelenmiş, OECD ülkeleri ve istatistiksel verilerine ulaşılabilen bazı dünya ülkelerine ait iktisadi - sosyal göstergeler, siyasi yapı ve vergi gelirlerine ilişkin bazı veriler kullanılarak siyasi iktidarların vergi politikaları üzerinde etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Ekonomilerin en önemli finansman kaynağı olan ve mali fonksiyonu kadar iktisadi ve sosyal fonksiyonları da yakın geçmişten bu yana kullanılan, mikro ve makro düzeyde birçok değişkeni etkileyen vergilerin özellikle Türkiye'de politik bir araç haline gelmiş olması, bu şekilde bir çalışmanın da önemini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated tax policies, which symbolize multi-party regime in Turkey and have been executed from 1946 until today, and how political and economic factors are effective on formation and orientation of these policies in cause and effect context. As well as some data related to political structure and tax incomes, economic-social indicators of some world countries, statistical data of which is available, and of OECD countries were used in order to research whether or not political powers have an effect on tax policies. The fact that taxes, which are the most important finance source of economies, affect numerous variables at micro and macro level and whose economic and social functions have been used as much as their financial function from recent past to today, have become a political instrument especially in Turkey increases importance of this study.