The politics of the olympics: The case of the Sochi 2014 Winter Games
Olimpiyat politikaları: Soçi 2014 Kış Olimpiyatları
- Tez No: 553777
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Spor, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sports, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez Rusya'da çok sayıda protesto ve tartışmanın ardından düzenlenen Soçi 2014 Kış Olimpiyatları'nın politik yönlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Soçi Olimpiyatları'nın analizi, Olimpiyat politikalarını, evsahibi ülkenin iç politikalarını, bazı devletlerarası çekişmeleri, aynı zamanda Modern Olimpiyatlar ve Rusya Federasyonu'ndaki devamlılık ve değişimleri anlamaya katkı sağlayacaktır. Bu çalışma“Soçi 2014 Kış Olimpiyatları politik açıdan Olimpiyatlar içinde bağımsız bir vaka olarak değerlendirilebilir mi?”sorusunu internet haberleri, sivil toplum kuruluşlarının raporları ve kamuoyu araştırmaları üzerinden irdelemekte; ayrıca Rusya'nın Olimpik deneyimini, Olimpiyat tarihine ilişkin akademik kaynaklar, haberler ve raporların katkısıyla Olimpiyatlara evsahipliği yapan diğer ülkelerin deneyimleri üzerinden incelemektedir. Özellikle LGBT haklarının Olimpiyat İlkeleri ve evsahibi sözleşmesi arasında yeralmasını sağlaması, Olimpiyat karşıtı kampanyalarda etnik bir grubun ilk defa geniş yankı yaratması, yeni güvenlik dinamikleri Soçi Olimpiyatları'nın Olimpiyatlara getirdiği ilkler arasında yeralmaktadır. Politikleştirme, Olimpik inşaat sürecinin deneyimleri ve mirasları gibi Olimpiyatlarda devamlılık arzeden dinamikler Soçi Olimpiyatları'nda da ağır bastığından Soçi Olimpiyatları politik açıdan Olimpiyatlar içerisinde bağımsız bir vaka olarak değerlendirilemeyecektir, ancak grup protestolarının kazanımları politikleşmenin değişen dinamiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the political aspects of the Sochi 2014 Winter Olympics that were held in the Russian Federation after many protests and controversies. The analysis of the Sochi case contributes to our understanding of the politics of the Olympics, the domestic politics of the host state, interstate contestations as well as continuities and changes in the modern Olympics and the Russian Federation. This thesis addresses the question of“Can the Sochi 2014 Winter Olympics be considered politically a distinct case in the Olympics?”. It examines the Sochi Olympics through online news, non-governmental organization reports and opinion polls, and also tries to scrutinize Russia's Olympic experience by looking at other Olympic host states' experiences with the contribution of the news, reports and the academic literature on Olympic history. Particularly leading to the LGBT rights' taking place in the Olympic Charter and host city contract, an ethnic group's anti-Olympic campaign's being cause celebre, new security dynamics were peculiar to the Sochi Olympics. Since commonalities in the Olympics such as politicization, experiences of Olympic constructions and legacies predominated, the Sochi Winter Olympics cannot be politically put into a distinct place in the Olympics but the achievements of group protests show the changing dynamics of politicization in the Olympics.