Verimlilik ve adalet ilkeleri açısından Türk vergi sistemindeki değişimin analizi
Analysis of change of Turkish tax system in terms of principles of efficiency and justice
- Tez No: 319912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN OKTAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Vergi sistemi bir ülkenin uyguladığı vergilerin bütününü ifade eden bir kavramdır. Ülkelerin iktisadi, sosyal ve kültürel yapısına, gelişmişlik derecesine göre vergi sistemi şekillenmekte ve değişmektedir. Bu kapsamda Türk vergi sistemi de cumhuriyetin kuruluşundan günümüze devamlı suretle değişmiş, halen de değişmeye devam etmektedir.Türk vergi sistemine ilişkin son yıllardaki tartışmalar, dolaylı vergilerin vergi sistemi içerisinde hızla artan önemi ve bu bağlamda değişen vergi sisteminin toplam gelire katkısıyla adil olup olmadığı üzerine yoğunlaşmaktadır.Hasılata katkı sağlayıcı oran yapısına sahip, tabanı geniş, istisna ve muafiyetlerin sayısı az olan, dolaylı ve stopajla alınan vergiler verimli vergilerdir. Buna karşılık ödeme gücünü kavrayabilen ve geliri esas alan artan oranlı dolaysız vergiler ise adaletli vergilerdir.Çalışmanın amacı, 1980 yılı sonrasında Türk vergi sisteminde dolaylı vergiler ağırlıklı değişimin, verimlilik ve adalet yönünden incelenmesidir. Özellikle vergi adaletini bozduğu savunulan dolaylı vergilerin ülkemizdeki uygulamasının gerçekten adil olup olmadığı sorusuna yanıt aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tax system is a concept defining the whole of taxes imposed by a state. Tax system takes form and varies by the economic, social and cultural structure, level of development. Within this scope, Turkish tax system has changed since the establishment of Republic to up to now and is still changing.Recent discussions on Turkish tax system focus on the fast increasing significance of indirect taxes in tax system and whether the tax system changing in this sense contribute to total income and it is fair or not.Taxes having ratio structure contributing to revenue, basis of which is wide, less exemptions and exceptions, charged indirectly and with withholding are the efficient taxes. On the other hand, direct taxes perceiving the solvency and with increasing ratio and based on income are the fair taxes.The aim of the study is to examine the weighted change of indirect taxes in Turkish tax system after 1980 period in terms of efficiency and justice. Especially, the answer of question whether the implementation of indirect taxes in our country claimed to deteriorate the tax justice is really fair or not is sought.