Bulgaristan'da Alevilik: Yablanovo örneği
Alawiism in Bulgaria: Yablonovo example
  1. Tez No: 319923
  2. Yazar: ŞABANALİ AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez Balkanlar'da özellikle Türkiye'ye yakınlığının yanında gerek gelenek ve görenek gerekse dini anlayış bakımından Anadolu'ya benzeyen Bulgaristan Türkleri arasında Alevi-Bektaşilerini araştırma konusu edilmiştir. Bu çerçevede Alvanlar/Yablanovo Köyü evren olarak seçilmiştir. Zira Alvanlar'da genellikle Alevi-Bektaşi olduğunu söyleyen Türkler yaşamaktadır.Tez bir alan araştırmasıdır. Söz konusu köyde 400 kişiden fazla denek üzerinde yapılan anketler SPSS programına aktarılmak suretiyle Alvanlar Köyü Alevi-Bektaşi Türklerin gelenek görenek, dini anlayış, görüş ve düşünceleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda tezimiz bir giriş, üç bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır.Girişte çalışmanın konusu, amacı, metodu ve kaynakları ele alınmıştır. Birinci bölümde Alvanlar'ın tarihçesi araştırılmıştır. İkinci Bölümde araştırmanın evreni ve ankete katılan denekler çerçevesinde betimsel istatistikler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise anketten ortaya çıkan frekans, yüzde oranları ve çapraz tablolar uygulamak suretiyle bulguları içermektedir. Tez, çalışmalar neticesinde elde edilen bilgiler doğrultusunda yapılan değerlendirmelerin yer aldığı bir sonuç ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is required next to proximity to Turkey, the Balkans, especially in terms of understanding and religious customs and traditions of Bulgarian Turks in Anatolia like the Alewite-Bektashis has been the subject of research. This framework Alvanlar/Yablanovo village was chosen as the universe. Saying that because the Alawite-Bektashi Turks usually live in Alvanlar.That thesis research is an area survey. Surveys conducted on more than 400 subjects in the village in question are transferred to SPSS by the Alawite-Bektashi Turks Alvanlar village customs, religious concepts, ideas and thoughts will be observed. In this context, an introduction to our thesis consists of three sections and a conclusion.Upon arrival the subject, aim, method and sources are discussed. In the first chapter the history of Alvanlar investigated. Within the framework of the research subjects were surveyed in the second chapter of the universe and descriptive statistics are given. In the third section of the questionnaire the frequency, percentage rates, and cross tables includes applying the findings. Thesis, based on the information obtained as a result of studies, including the evaluation was completed with a result.