Okul öncesinde aile katılımı ile çocukların akademik benlik saygısı düzeyi arasındaki ilişkinin anne-baba görüşlerine göre incelenmesi
The examination of the relationship between the family participation in the pre-school education and the level of the academic self-respect of children based on parental view
- Tez No: 319968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanan aile katılım çalışmaları ile çocukların akademik benlik saygısı düzeyi arasındaki ilişkinin, anne-baba görüşlerine göre çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan bu araştırmada var olan bir durumu olduğu gibi ortaya koymak için betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı merkez ilçede, dört anaokulu ve beş ilköğretim okulu ana sınıfında, okul öncesi eğitim alan 380 çocuğun aileleri oluşturmaktadır.Araştırma verilerinin elde edilmesinde, ?Aile Katılım Ölçeği?, ?Akademik Benlik Saygısı Düzeyi Ölçeği? ve ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde bilgisayar tabanlı istatistiksel paket analiz programı olan SPSS 16.0'dan yararlanılmıştır.Kişisel bilgi formu ile toplanan, ailelerin demografik özelliklerini yansıtan verilerin, frekans ve yüzde dağılımlarına bakılmıştır. Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden çocukların anne-babalarının, aile katılım çalışmalarına katılma düzeyine ilişkin bağımsız değişkenlere (Cinsiyetleri, çocuk sayıları, anne-babaların; yaşları, meslek durumları, eğitim düzeyleri, çocukların; yaşları ve cinsiyetleri) göre farklılıklara bakmak için t-testi (Paired Samples t-Test) ve tek faktörlü varyans (ANOVA) analizi kullanılmıştır. Çocukları okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden anne-babaların algısına göre, çocukların akademik benlik saygısı düzeyine ilişkin bağımsız değişkenlere (anne-babaların; cinsiyetleri, çocuk sayıları, yaşları, meslek durumları, eğitim düzeyleri, çocukların; yaşları ve cinsiyetleri) göre farklılıklara bakmak için t-testi (Paired Samples t-Test) ve tek faktörlü varyans (ANOVA) analizi kullanılmıştır. Okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanan aile katılım çalışmalarına, anne-babaların katılma düzeyi ile çocukların akademik benlik saygısı düzeyi arasındaki ilişkiye Pearson korelasyon katsayısı (Pearson correlation coefficient) analizi ile bakılmıştır.Araştırma sonucunda aile katılım puanlarında; anne-babaların çocuk sayısı, yaşları, eğitim düzeyleri, babaların mesleki durumları, çocukların yaşları ve çocukların cinsiyetlerine göre anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>.05). Anne-babaların algısına göre çocukların akademik benlik saygısı düzeyi puanlarında ise; çocuk sayısı, yaşları, eğitim düzeyleri, mesleki durumları, çocukların yaşları ve çocukların cinsiyetlerine göre anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>.05). Anne-babaların, aile katılım puanlarında cinsiyet ve annelerin meslek değişkeni açısından anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the relationship between the family participation activities applied in the pre-school educational institution and academic self-respect of the children in terms of the different variables. In this research conducted, the descriptive survey model is used to set forth an existing case. The working group of the research is composed of the families of 380 children receiving the pre-school education in four nursery schools and five nursery classes of primary school in the central county, which are affiliated with Bolu Provincial Directorate for National Education in 2011-2012 academic year.?Family Participation Scale?, ?Scale of Academic Self-Respect? and ?Personal Information Form? are used to acquire data of the research. SPSS 16.0 which is computer-based statistical package analysis program is utilized to analyze the acquired data.The frequency and percentage distribution of the data reflecting the demographic features/characteristics of the families gathered via personal information form are examined. T-Test (Paired Samples T-Test) and the single factoral variance (ANOVA) analysis are used to examine the differences in terms of the independent variables (the genders, number of children of families; the ages, occupational status, educational levels of mothers and fathers; ages and genders of children) concerning the participation level of the families of the children continuing their education in the pre-school educational institution in the family participation activities. T-Test (Paired Samples T-Test) and the single factoral variance (ANOVA) analysis are used to examine the differences in terms of the independent variables (the genders, number of children of families; the ages, occupational status, educational levels of mothers and fathers; ages and genders of children) concerning the academic self-respect level of the children according to the perception of the families whose children are continuing their education in the pre-school educational institution. The family participation activities, the relationship between the participation level of the families and the academic self-respect level of the children are examined with Pearson correlation coefficient) analysis.Following the research, no significant differences are determined in the family participation scores of the families in terms of the number of children of families, the ages and educational level of the mothers and fathers, the occupational status of the fathers, the ages of the children and the genders of the children (p>.05). No significant differences are determined in the academic self-respect scores of the children according to the perception of the families in terms of the number of children of families, the ages, educational level and occupational status of the mothers and fathers, the ages of the children and the genders of the children (p>.05). A significant difference is found in the family participation scores of the families in terms of the variables of gender and occupation of the mothers.