Amerika New Jersey eyaleti dil sanatları programı ile Türkiye ilkokuma yazma programının karşılaştırılması
The comparison of first reading and writing language arts education programmes both in New Jersey of United States of America and Turkey
  1. Tez No: 319972
  2. Yazar: BURCU BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÇELENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bilim ve teknolojideki hızlı değişmeler ülkelerin eğitim politikasını etkilemiş ve ülkelerin öğretim programlarını değişime zorlamıştır. Ülkelerin eğitim sistemindeki ortak sorunlar ve bu sorunların çözümü için karşılaştırmalı eğitim çalışmaları önem kazanmıştır. Bu araştırma, Türkiye' de uygulanan ilk okuma yazma programı ile ABD' nin New Jersey eyaletinde uygulanan ilk okuma yazma programları karşılaştırılarak benzerlik ve farklılıklarını belirlemek üzere yapılmıştır. Araştırmada var olan bir durumu ortaya konulmak amaçlandığı için tarama modeli kullanılmıştır.Öğretim programları ve eğitim sistemleriyle ilgili veriler konu alanı literatürlerden ve dijital ortamdan sağlanmıştır.Bu bilgiler doküman analizi yoluyla karşılaştırılarak gerekli veriler elde edilmiş ve araştırmada verilerin analizinde betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Bu araştırmada Türkiye ve ABD New Jersey eyaleti ilk okuma yazma programları kazanım, içerik, eğitim durumları ve değerlendirme boyutları karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda programa yönelik önerilerde bulunulmuştur. Çalışmada sonuç olarak her iki ülkenin programında birbirine benzer olduğu saptanmış, Türkiye' deki programın daha ayrıntılı olduğu Amerika New Jersey eyaletinde uygulanan programın ise daha genel bir yapıya sahip olduğu, bölgesel niteliğinin yanında duyuşsal ve devinişsel amaçlara yer verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid changes in science and technology effected the education policy of countries and force them to update their teaching curriculum. For the mutual problems of different countries and the solution to these problems, comparable education became more important. This research is done to compare the differences and similarities between the reading and the writing curriculum at elementary school in Turkey and in the state of New Jersey, United States of America. In the study, because the goal was to work on the current state, scanning method was used. The data about the teaching curriculum and the education systems were collected from the related literature and the digital area. The data was obtained by descriptive analysis technique. In this research language art programs of Turkey and the state of USA as called New Jersey are compared by sizes of acquisition, content, educational situations, and situations of assessment. According to gained data some suggestions are made to program.. As a result of the research, the education system in both countries are similar with each other. The education curriculum in Turkey is more detail oriented and the one in New Jersey, USA is more generalized. It is determined that both affective and kinesthetic objectives are included beside regional qualification.