İlköğretim okulu öğretmenlerinin karara katılma durumları ve istekleri ile iş motivasyonları arasındaki ilişki
The relation between job motivation and particating in decision making of primary school teachers
  1. Tez No: 319981
  2. Yazar: MEHMET ÖZDOĞRU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHRİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin okul içerisinde alınmakta olan kararlara katılma durumlarını ve isteklerini belirleyerek motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır.Çalışmanın evrenini 2010?2011 Eğitim-Öğretim yılında, Eskişehir İli Odunpazarı ilçesinde resmi ilköğretim okullarında çalışmakta olan 2043 öğretmen oluşturmuştur. Veriler 2043 öğretmen içinden ?basit tesadüfi örnekleme yöntemi? ile belirlenen 353 öğretmenden alınmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak öğretmenlerin; okullarda alınan kararlara katılma durumlarını ve isteklerini belirlemek için Köklü (2010) tarafından geliştirilen ?Öğretmenlerin Kararlara Katılma Durumu, Katılma İsteği Anketi'', motivasyon düzeylerini belirlemek için Yıldırım (2006) tarafından geliştirilen ?Motivasyon Ölçeği? ve kişisel bilgilerini belirlemek için araştırmacı tarafından oluşturulan ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır.Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmış olup, elde edilen nicel veriler SPSS 16.0 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı ile analiz edilmiştir. Anketlerden elde edilen verilerin değerlendirilmesinde; frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi, bağımsız gruplar tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Basit Korelasyon Analizi'den yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this reseach is to reveal the relationship of motivation level among teachers working at public primary schools by determining their situation of particating into decisions taken at their schools and their perceptions about their wants.The enviroment of the study is composed of 2043 teachers who work at public primary schools in Eskişehir, Odunpazarı during 2010?2011 educational period. Data is observed from 353 of them which is determined by ?simple accidental sampling method.?During the research; ?Survey For Participate In Decisions? which composed from ?Form A? and ?Form B? is used to determine the teachers? situation of participating into the decisions taken at schools and their wants of participate. Also ?Motivation Scale? is used to determine their motivation level and ?Personal Information Form? to detemine personal information.The relational scanning model is used during the research, the observed data is analyzed by the package programme SPSS 16.0 (Statistical Package for the Social Sciences.