An experimental study on the effects of reading strategies instruction based on learning styles on reading comprehension
Öğrenme stillerine dayalı okuma stratejileri eğitiminin okuduğunu anlama becerisi üzerine etkileri
  1. Tez No: 320005
  2. Yazar: NAZAN MÜGE UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR VEFA TEZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışması, öğrenme stillerine dayalı okuma stratejileri eğitiminin öğrencilerin okuduğunu anlama becerisi üzerine etkilerini belirlemeyi amaçlamıştır. Bu çalışmaya toplam 52 öğrenci katılmıştır. Çalışmada bir deney ve bir kontrol grubu kullanılmıştır. Her bir grup 26 öğrenciden oluşmuştur. Okuma stratejisi eğitimi okuma becerisini geliştirmeye yardımcı olan iki bilişsel dil öğrenme stratejisi olan ?not alma? ve ?özetleme? stratejilerinin öğretimi ve kullanımından oluşmuştur. Ders planları öğrenme stillerine dayandırılmıştır ve dersler 4MAT Modeli ışığında tasarlanmıştır. Bu yüzden çalışmanın başında deney grubundaki katılımcılardan Kolb'un Öğrenme Stilleri Envanterini (Versiyon 3.1, 2005) tamamlamaları istenmiştir. Envanterin sonuçları deney grubundaki öğrencilerin öğrenme stili tercihlerini ortaya çıkarmıştır. Anket sonuçlarına gore, deney grubunda 17 tane ?özümseyen?, 4 tane ?yerleştiren?, 2 tane ?ayrıştıran? ve sadece 1 tane ?değiştiren? öğrenme stiline sahip öğrenci olduğu görülmüştür.Okuma stratejileri eğitimi verilmeden önce, deney ve kontrol grubundaki katılımcılardan farklı okuma metinlerinden ve not alma stratejisiyle ilgili sorulardan oluşan bir testi cevaplandırmaları istenmiştir. Ayrıca test, not alma araçları olarak kullanılan grafik düzenleyicilerin kullanımını ölçen soruları içermiştir. Testin sonuçları çalışmanın başında deney ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Daha sonra, deney grubundaki öğrencilere not alma stratejisi eğitimi verilmiştir. Bu esnada kontrol grubundaki öğrenciler okuma becerisini öğrenme stillerine dayalı strateji eğitimi olmaksızın geleneksel yöntemle öğrenmiştir. Eğitim sürecini takiben aynı test hem deney hem de kontrol grubuna uygulanmıştır. Son testin sonuçları deney ve control grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir.Özetleme stratejisi eğitiminden önce, deney ve kontrol grubundaki katılımcılara özetlenmesi beklenen bir okuma parçasından oluşan bir test verilmiştir. Testin sonuçları iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Daha sonra, deney grubundaki katılımcılara öğrenme stillerine dayalı özetleme stratejisi eğitimi verilirken kontrol grubundaki katılımcılar okuma becerisini geleneksel yöntemle öğrenmişlerdir. Ardından, deney ve kontrol grubu arasındaki farklılıkları görmek için aynı test uygulanmıştır ve test sonuçlarının istatistiksel analizi iki grup arasında anlamlı fark olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak analiz sonuçları öğrenme stillerine dayalı okuma stratejileri eğitiminin öğrencilerin okuduğunu anlama becerisini artırması ve okuma becerisini geliştirmesi açısından etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to identify the effects of reading strategies instruction based on learning styles on reading comprehension of students. A total of 52 students participated in the study. There was an experiment and a control group in the study. There were 26 students in each group. Reading strategy instruction included teaching and practicing two cognitive language learning strategies that help to improve reading comprehension; note-taking and summarizing. The design of the courses was based on learning styles and courses were designed in the light of the 4MAT Model. Therefore, at the beginning of the study, participants in the experiment group were asked to complete Kolb?s Learning Style Inventory (Version 3.1, 2005). The results of the inventory revealed learning style preferences of the learners in the experiment group. According to the results of the survey, there were 17 ?assimilating? style learners, 4 ?accommodating? style learners, 2 ?converging? style learners whereas just one ?diverging? style learner in the experiment group.Before reading strategies instruction was given, participants in the experiment group and the control group were asked to take a test consisting of different reading texts and questions concerning note-taking strategy. The test also included questions assessing the use of graphic organizers as note-taking devices. The results of the test showed there was no statistically significant difference between the experiment and the control group at the beginning. Thereafter, note-taking strategy instruction was given to the participants in the experiment group. Meanwhile learners in the control group were taught reading through conventional method without the inclusion of strategy instruction based on learning styles. Following instruction procedure, the same test was administered to the experiment and the control group. The results of the post-test indicated that there was statistically significant difference between the experiment and the control group.Before summarizing strategy instruction, a test consisting of a reading passage to be summarized was given to the participants in the experiment and the control group. The results of the test showed there was not statistically significant difference between the experiment and the control group. After that, participants in the experiment group were given summarizing strategy instruction based on their identified learning styles while participants in the control group were taught reading through conventional methods. Afterwards, the same test was administered to see the differences between the experiment and the control group and the statistical analysis of the test results showed that there was statistically significant difference between the two groups. Thus, the results of the analysis revealed that reading strategies instruction based on learning styles was effective in terms of increasing comprehension of reading texts and improving reading skill of students.